LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Prestigjozja amerikane artikull qytetit të Beratit/ Një ndër vendet për t’u vizituar në vitin 2023

16 Mars 2023, 17:19, Kulturë CNA

Prestigjozja amerikane artikull qytetit të Beratit/ Një ndër

Revista prestigjoze amerikane “Time” i ka dedikuar një artikull qytetit të Beratit duke  e sugjerua për turistët si një ndër vendet për t’u vizituar në vitin 2023.

Në artikull, thuhet se Berati vijon traditën e mikpritjes në restorantet dhe hotele.

Artikulli i plotë:

Shtëpitë e vjetra prej guri “mbushin” brigjet e lumit Osum në Berat, duke mbështjellë vizitorët në bukurinë historike të qytetit të Beratit. Ky vit, shënon 80 vjetorin e mbërritjes së forcave gjermane në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore ku populli i Beratit mbrojti shumë prej hebrenjve të vendit që kërkuan strehim duke ilustruar parimin e kodit shqiptar të Besës, i cili thotë se shtëpia është para së gjithash, për mysafirët dhe Zotin.

Për të kuptuar më mirë historinë 400 vjeçare të historisë hebreje të Beratit, duke përfshirë mënyrën sesi Shqipëria u bë i vetmi vend në Evropë, popullsia hebreje e të cilit u rrit gjatë Luftës së Dytë Botërore, është e nevojshme një vizitë në Muzeun Solomon. Një muze etnografik në një shtëpi tradicionale përballë rrugës ofron më shumë kontekst shqiptar, së bashku me kishat bizantine të shekullit të 13-të të Beratit, xhamitë e shekullit të 16-të dhe një kështjellë mijëravjeçare me pamje nga qyteti unik piktoresk.

Berati vazhdon traditën e mikpritjes së jashtëzakonshme në restorantet dhe hotelet e tij. Përtej urës së Goricës, dhomat moderne në Boutique Hotelin Amalia kundërshtojnë pamjen e jashtme të lashtë prej guri dhe i fton mysafirët të shijojnë rakinë shqiptare nga frutat e njohura në të gjithë Ballkanin. Rakia pihet gjithashtu dhe në Lili Home-Made Food, më shumë një oborr i shtëpisë në lagjen Mangalem sesa restorant, pasi mikpritësi me të njëjtin emër argëton mysafirët me shpjegimet e menusë teatrale dhe gruaja e tij Mirella gatuan në kuzhinën e shtëpisë së tyre. Tridhjetë minuta në malet jashtë qytetit, Restorant Roshniku ??shërben me bollëk gosti tradicionale të pjekura të dhive gjidhënëse me produkte vendase, duke përfshirë nga kantina e verës dhe hoteli pranë familjes, Kantina Alpeta./CNA

Lajmet e fundit nga