LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Faleminderit për gjithçka i jep popullit" / Begaj uron Tinka Kurtin në 90-vjetorin e lindjes

17 Dhjetor 2022, 16:04, Kulturë CNA

“Faleminderit për gjithçka i jep popullit" / Begaj uron

Presidenti i Shqipërisë, Bajrma Begaj ka uruar ditën e sotme, artistën e madhe shqiptare, Tinka Kurtin në 90-vjetorin e saj të lindjes.

Begaj duke e cilësuar si një krenari të kombit shqiptar e ka uruar përzemërsisht aktoren në ditën e saj të lindjes duke e falenderuar për kontributin e saj në art.

Gëzuar Tinka Kurti, Zonja e madhe e Teatrit dhe Kinemasë shqiptare

Njerëzit e mëdhenj, e ndër ta edhe artistët padyshim, janë jo vetëm krenaria e një kombi, por edhe modelet apo shembujt e frymëzimit me të cilët një popull identifikohet.

E tillë është edhe “Artistja e Popullit”, “Nderi i Kombit” Tinka Kurti, e cila na vjen sot në 90-vjetorin e lindjes me madhështinë e veprës së saj dedikuar popullit dhe kombit tonë, me fisnikërinë e zonjës së madhe të teatrit dhe filmit shqiptar.

Përzemërsisht gëzuar Tinka Kurti!

Faleminderit për gjithçka i ke dhënë dhe i jep popullit që të do, që të nderon dhe që ndjehet krenar me emrin dhe veprën tënde!”, u shpreh ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga