LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Transportonte emigrantë ilegalë nga vendet MENA/ Vihet në pranga 26-vjeçari nga Kosova

18 Shtator 2022, 19:15, Kronika CNA
Transportonte emigrantë ilegalë nga vendet MENA/ Vihet në pranga
Drejtoria e Policisë Lezhë

Një i ri nga Kosova ka rënë në prangat e policisë, në sajë të operacionit të koduar "Zgjedhja e gabuar".

Blutë bëjnë se dije se kanë marrë informacione në rrugë operative se një shtetas po transportonte emigrantë me automjet, në mënyrë të kundërligjshme.

Pas kësaj, në aksin rrugor "Rrëshen - Thirrë", në zonën e fshatit Ndërfushas, Mirditë, shërbimet e policisë Mirditë kanë lokalizuar dhe ndaluar automjetin me drejtues shtetasin me iniciale R.K., 26 vjeç, banues në Kosovë.

Gjatë kontrollit blutë kanë kapur 13 emigrantë nga vendet MENA, disa prej tyre të mitur, të cilët, 26-vjeçari po i transportonte në mënyrë të kundërligjshme, kundrejt pagesës.

Në vijim të veprimeve, i riu është arrestuar në flagrancë, për veprën penale "Dhënia ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit". 

Ndërkaq, materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lezhë, për veprime të mëtejshme./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga