LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tragjedia e gruas shtatzënë nxori zbuluar prokurorin Rasim Maloku

3 Dhjetor 2022, 14:35, Kronika CNA

Tragjedia e gruas shtatzënë nxori zbuluar prokurorin Rasim Maloku

Vrasja e gruas shtatzënë në Kosovë nga ish-burri i saj duket se nuk është vetëm një rast tragjik por nxjerr zbuluar dështimin e organeve ligjzbatuese.

Në këtë rast autori ka qenë disa herë i referuar në prokurori si për dhunë ndaj gruas por edhe për armëmbajtje pa leje dhe në këto raste ai asnjëherë nuk ka vuajtur ndonjë dënim që mund të shmangte tragjedinë.

Viktima e kishte denoncuar vrasësin disa herë për shkak të dhunës së ushtruar mbi të, si edhe për shkak të kanosjes.

Në gusht 2022, prokurori Rasim Maloku e kishte udhëzuar viktimën që ta bënte kërkesën për marrjen e urdhrit mbrojtës nga Gjykata Themelore në Ferizaj. Të nesërmen, prokurori kishte ngritur aktakuzë për kanosje, por nuk e kishte kërkuar paraburgimin e tij.

Në shtator 2022, vrasësi ishte shpallur fajtor për armëmbajtje pa leje por u dënua vetëm me gjobë.

Prokurori Rasim Maloku ka folur për ngjarjen e vrasjes së gruas shtatzënë dhe për lirimin e Sokol Halilajt edhe pse i kapur me armëmbajtje pa leje.

Në emisionin “Debat Plus” prokurori Maloku ka thënë se nuk mund të fliste asgjë pa e parë edhe njëherë lëndën dhe t’i shoh rrethanat se ka ndodhë lirimi i tij.

Pas deklaratës së Ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiu se për rastin e lirimit të Sokol Halilit duhet të mbahet përgjegjësi, Prokurori Maloku ka thënë në një reagim për mediat në kosovë se të gjitha procedurat për çështjen e armbajtës pa leje për këtë rast, janë zbatuar konform ligjit.

“Është e vërtetë që ka qenë një urdhër kontroll. Rasti, pastaj ka kalu sepse unë s’kam marrë landë më, ka kalu te prokuror të tjerë. Procedurat janë zbatu krejt konform ligjit. Është lëshu urdhri krejt. Vrasja ka ndodhë 5-6 muaj pas kontrollit, në kohën e zbatimit të masave mbrojtëse që iu kanë lëshu nga Gjykata”….”Pas gjashtë muajve, masë mbrojtëse, tash na po kërkojmë përgjegjësi për kohën e korrikut ky është absurd i pakoment”, thotë Maloku për Nacionalen.

Në Kosovë, që nga 2015 ekziston Ligji për mbikëqyrje elektronike, kur një pajisje për të cilën thuhet se kushton më pak se 100 euro, nuk është blerë kurrë, për rastet e dënimit për ushtrim dhune.

Madje ligji i lejon autoritetet policisë që t’i vendosin pajisjen personit që ka urdhër për mos t’iu afruar viktimës edhe pa pëlqimin e tij.

Lajmet e fundit nga