LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Me gomone nga Belgjika në Angli/ Në pranga 12 shqiptarë

1 Dhjetor 2022, 20:00, Kronika CNA
Me gomone nga Belgjika në Angli/ Në pranga 12 shqiptarë
Foto ilustruese

Dy persona janë arrestuar ditën e djeshme në Nottingham të dyshuar për përfshirje në një tentativë të dështuar për të kontrabanduar 12 emigrantë shqiptarë drejt Britanisë së Madhe me skaf.

Ata së bashku me shqiptarët u ndaluan në Basingstoke, në Hampshire.

Mediat britanike raportojnë se 12 emigratët e paligjshëm ishin nisur nga Belgjika për të shkuar ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar.

Dy personat, të cilët traportonin shiptarët, të moshave 48 dhe 44 vjeç janë ndaluar me dyshimin se kanë ndihmuar në emigracionin e paligjshëm.

Ata ndodhen në paraburgim dhe po merren në pyetje, pasi akuzohen nga autoritetet belge për trafikim të qenieve njerëzore.

Oficerët e Agjencisë Kombëtare të Krimit të Mbretërisë së Bashkuar arrestuan gjithashtu një anëtar të tretë të dyshuar të grupit të krimit në Aylesbury, Buckinghamshire./ CNA.al

Lajmet e fundit nga