LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

U prek nga sëmundja e rëndë/ Ndahet nga jeta avokatja e njohur

1 Dhjetor 2022, 09:58, Kronika CNA

U prek nga sëmundja e rëndë/ Ndahet nga jeta avokatja e njohur

Është ndarë nga jeta në moshë të re avokatja e njohur shqiptare, Denisa Daka.

U prek nga sëmundja e rëndë/ Ndahet nga jeta avokatja e njohur

Prej vitesh ajo trajtonte çështje civile, por muajt e fundit ajo u prek nga një sëmundje e rëndë, që i mori jetën.

Të shumtë kanë qenë miqtë dhe kolegët e saj, të cilat kanë shprehur ngushëllimet për humbjen e saj.

Ajo cilësohet nga miqtë si një avokate shumë e zonja, që ka luftuar me çdo formë për të drejtat civile, sidomos për gratë dhe vajzat.

 ‘Herën e fundit që u pamë, vije drejt meje me një tufë lule në dorë. Folëm për sëmundjen dhe fëmijët. Lamtumirë Denisa Daka, luftëtare e të drejtave civile, por sidomos e të drejtave të grave e vajzave. Rishihemi në kohë më të mira. Pushofsh në paqe.’- shkruan ish-ministrja Mimi Kodheli.

Lamtumirë kolegia ime avokate Denisa Daka! Bashkë kemi qënë në disa emisione të ftuara, një grua luftarake, avokate shumë e zonja, n?në e përkushtuar dhe e vetme me dy f?mijët e saj. Avokatura dhe shoqëria humbi nj? mikesh?, grua dinjitoze dhe prind i mrekulluesh?m. Ngriti zërin shumë herë për problemet e divorceve n? familje, dhunës ndaj grave. Lamtumir?’- shkruan avokatja Mirela Jorgo.

Ngushëllime shpreh edhe avokati dhe aktivisti Adriatik Lapaj.

‘Lamtumirë shoqe! Denisa Daka ishte njeriu i parë që takova kur hodha hapin e parë brenda Gjykatës së Tiranës. Isha i ri shumë. Aq i ri sa kur e mendoj sot më duket çmenduri. U ula te kati i parë vetëm. Nuk njihja askënd aty. Madje nuk e njihja as profesionin sepse vija nga bankat e shkollës. Në krahë mu ul Denisa. Zonjë që ishte e pamundur të mos e shquaje. Pasi e kuptoi sikletin tim dhe këmbyem muhabet më kërkoi t’i kërkoja ndihmë nëse do duhej për profesionin. Denisa ishte këmba e mbarë e profesionit tim. Njeriu që unë vrapoja ta përqafoja sa herë e shquaja në gjykatë. Kishte muaj sëmurë Denisa. I kërkova ta bëja publike e të kërkoja ndihmë nga bashkëqytetarët. Nuk më lejoji. Kishte shumë dinjitet ajo zonjë. Kurimin jashtë e pati të pamundur. Ishte i kushtueshëm. Denisa edhe mund të shpëtonte siç më kofirmuan mjekë të fushës. Nuk i’a doli për 2 arsye: E para, sepse shteti shqiptar nuk e gjen të arsyeshme të çojë për specializim në perëndim 2-3 mjekë për të mësuar procedurën e transplantit të palcës. E dyta, se procedura e transplantit të palcës jashtë shtetit kushton shumë për një njeri që punon me dinjitet me origjinë nga Shqipëria. Do më marrë shumë malli e mira Denisë! Zoti të pastë pranë vetes! Do piqemi një ditë sërish!’ shkruan Lapaj.

Edhe moderatorja Rudina Magjistari ka shprehur ngushëllimet e saj.

 ‘U prehsh ne paqe, Denisa, avokatja e palodhur e te drejtave te grave! Ngushellime familjareve!’- shkruan Rudina Magjistari.

Denisa ishte nënë e dy fëmijëve, e miqtë dhe kolegët e njihnin si një avokate që nuk njihte humbje./CNA.al

Lajmet e fundit nga