LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shënjestër e atentatit në Fushë-Krujë/ Gazetari: Gentian Bejtjas i është mohuar azili

5 Korrik 2023, 22:37, Kronika CNA

Shënjestër e atentatit në Fushë-Krujë/ Gazetari:

Gazetari Eni Ferhati foli mbrëmjen e sotme për atentatin e orëve të para të ditës së djeshme ndaj Gentian Bejtjas në Fushë-Krujë, ku mbeti viktimë kunati i tij Ramazan Sino (vëllai i gruas) dhe u plagosën dy djemtë e mitur.

Ferhati tha se Bejtjas, i cili ishte shënjestra e atentatit, i është mohuar e drejta e azilit në vende skandinave.

Ai kritikoi punën e policisë, teksa deklaroi në emisionin e Klodiana Lalës se duhet të merret me këtë çështje dhe jo me ndotjen akustike.

“Bashkëpunimi i hershëm i tyre dhe prishja e marrëdhënieve ka bërë që të shtohet frika. Është e pakuptimtë dhe ja ndjerë i dëshpëruar atë ditë kur kam qenë në vendngjarje. Kam parë forcat e Renea dhe policët që nuk dinin ku të shkonin, pasi ishin në një fshat të kontrolluar nga krimi. Duke duar se çfarë mbart ajo zonë aty, për atentate këto veprime të policisë, unë i konsideroj si të dëshpëruar. Pse? Sepse prej javësh merret me ndotjen akustike.

Unë e mirëkuptoj këtë pjesë, por kur jemi në këtë ngjarje alarmante, nuk e di. Është një ngjarje që nuk ka asnjë pistë. Të Merremi dhe ushtrojmë presion për zhurmën akustike. Prioritet nuk është ndotja akustike, por duhet të jetë krimi. Policia të ketë prioritet krimin e organizuar. Bejtja ka ardhur në Shqipëri para disa kohës, ka informacion policia që këtij individi i është mohuar e drejta e azilit në vende skandinave? Ja me këto çështje të merret policia”, theksoi gazetari./ CNA.al

Lajmet e fundit nga