LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Krijuan kompani fiktive për të fshehur asetet e anëtarit të “Ndrangheta”-s/ Në pranga 3 persona

1 Dhjetor 2023, 16:41, Kronika CNA

Krijuan kompani fiktive për të fshehur asetet e anëtarit të

Policia Financiare e Torinos ka ekzekutuar 5 masa sigurie për persona që dyshohet se kanë kryer zhvatje, regjistrime të pasurive fiktive, mashtrim ndaj shtetit dhe mashtrime me falimentime.

Konkretisht janë arrestuar 3 persona dhe dy të tjerë janë lënë detyrim paraqitje.

Ata kishin blerë një kompani brenda qendrës agroushqimore të Torinos. Gjithashtu, ata dyshohet se kanë krijuar regjistrime fiktive të kompanive për llogari të rrjetit mafioz “Ndrangheta”.

Në këtë mënyrë, ata kanë tentuar të fshehin asetet për të shmangur sekuestrimin e tyre, pasi ishin në pronësi të një anëtari të “Ndrangheta”-s, i cili ishte dënuar.

Por subjektet e personave të akuzuar, kanë kryer shkëmbime me kompaninë brenda tregut dhe me eksponentë të tjerë të mafias “Ndrangheta”. Këto ndërveprime janë evidentuar nga policia, e cila më pas ka zbuluar edhe lidhjet me rrjetin e “Ndrangheta”-s./ CNA

Lajmet e fundit nga