LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, kërcënon botën

27 Nëntor 2022, 17:48, Kosova & Bota CNA
Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un,
Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un

Pas lëshimit të një rakete balistike ndërkontinentale që u ul në zonën kulmore ekonomike të Japonisë (EEZ), udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un tha se vendi i tij do t'i përgjigjet kërcënimeve të vazhdueshme duke përdorur armë bërthamore. Në të njëjtën ditë, imazhet e Kim me vajzën e tij të vogël u publikuan për herë të parë në publik.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un,

"Kim Jong-un deklaroi solemnisht se nëse armiqtë vazhdojnë të paraqesin kërcënime, partia dhe qeveria jonë do të reagojnë me vendosmëri ndaj armëve bërthamore me armë bërthamore dhe ndaj konfrontimit të plotë me konfrontim të gjithanshëm", raportoi media shtetërore Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve (KCNA) përpara se të shtonte se Kim mori pjesë në lëshimin e raketës të enjten së bashku me vajzën dhe gruan e tij.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut iu përgjigj SHBA-së dhe Japonisë pasi të dy aleatët zhvilluan stërvitje të përbashkëta ushtarake mbi Detin e Japonisë të premten. Sipas KCNA, Kim i ka përplasur stërvitjet duke i quajtur ato "stërvitje luftarake agresioni"./ CNA.al

Lajmet e fundit nga