LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

U raportua se po mbante takime sekrete shuarjen e luftës në Ukrainë/ Ndërron jetë papritur ministri Bjellorus

26 Nëntor 2022, 17:59, Kosova & Bota CNA
U raportua se po mbante takime sekrete shuarjen e luftës në
Vladimir Makei

Ministri i Jashtëm i Bjellorusisë ka ndërruar jetë papritmas sot pasi thuhet se ka mbajtur bisedime sekrete për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë .

Vladimir Makei, 64 vjeç, shihej si i vetmi kanal kryesor i komunikimit me Perëndimin në regjimin pro-rus të linjës së ashpër të diktatorit Alexander Lukashenko.

Humbja e tij erdhi në mënyrë misterioze një ditë pasi ai u takua me të dërguarin e Papës Ante Jozi? ku thuhet se diskutuan një plan sekret paqeje për t'i dhënë fund luftës në Ukrainë.

Spiuni i karrierës Makei kishte qenë ministër i Jashtëm për një dekadë dhe do të priste ministrin e Jashtëm të Vladimir Putinit , Sergei Lavrov, të dielën dhe të hënën në Minsk.

Zëdhënësja e Lavrov tha se Rusia ishte "tronditur" me humbjen e tij.

Asnjë shkak i humbjes së jetës nuk u dha - por disa burime spekuluan se vdekja e tij mund të ishte e dyshimtë. Makei u përshkrua si "i shëndetshëm".

Ai shihej se po shikonte presidencën e Bjellorusisë në rast të dorëheqjes së Lukashenkos - dhe ishte një ish-shefi i shtabit të tiranit.

Ai ishte trajnuar në GRU sovjetike - inteligjencë ushtarake, dhe kishte një reputacion si "kardinali gri" i Lukashenkos.

Disa raporte thanë se Makei vdiq nga një atak në zemër në shtëpi.

"Ai nuk kërkoi ndihmë mjekësore në kohë pasi nuk e mori seriozisht gjendjen e tij," tha një burim.

Por të tjerë pretenduan se ai u rrëzua pasi i raportoi Lukashenkos për takimin e tij me të dërguarin e Papës./CNA.al Burimi: Mirror.UK

Lajmet e fundit nga