LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Për herë të parë pas 106 vjetësh/ Infermierët në Angli, gati për grevë

25 Nëntor 2022, 13:29, Kosova & Bota CNA

Për herë të parë pas 106 vjetësh/ Infermierët

Infermierët në pjesën më të madhe të Britanisë po përgatiten që muajin e ardhshëm të mbajnë grevat e para në historinë 106-vjeçare të sindikatave të tyre, duke u bashkuar me një mori punëtorësh të tjerë në Mbretërinë e Bashkuar që marrin masa industriale mbi pagat.

Stafi në Angli, Uells dhe Irlandën e Veriut – por jo në Skoci – do të lënë punën në 15 deri në 20 dhjetor, pasi sindikata e Kolegjit Mbretëror të Infermierisë (RCN) tha se qeveria kishte refuzuar një ofertë negociatash për rritjen e pagave.

Ky do të jetë veprimi i fundit industrial në Britani, ku inflacioni i lartë prej dekadash dhe kriza e kostos së jetesës kanë shtyrë stafin në sektorë të ndryshëm të kërkojnë rritje të pagave për të vazhduar me çmimet spirale.
Greva e infermierëve do të përfshihet në mes të parës së një serie largimesh dyditore nga punonjësit e hekurudhave kombëtare, ndërsa punonjësit e shërbimit postar do të bëjnë ndalesa të reja në prag të Krishtlindjeve.

Shumë staf të tjerë të sektorit publik dhe privat, nga avokatët e deri te personeli tokësor i aeroportit, kanë mbajtur gjithashtu greva këtë vit.
“Stafi i infermierisë është mjaftuar duke u marrë si të mirëqenë, mjaft paga të ulëta dhe nivele të pasigurta të personelit, mjaft që të mos jenë në gjendje t'u japin pacientëve tanë kujdesin që meritojnë,” tha kreu i RCN, Pat Cullen.

Sindikata, e cila kërkon një rritje të pagave dukshëm mbi inflacionin, njoftoi në fillim të këtij muaji se një votim prej më shumë se 300,000 anëtarëve të tij kishte gjetur një shumicë në favor të grevave.

“Ministrat kanë pasur më shumë se dy javë që kur ne konfirmuam se anëtarët tanë ndienin një padrejtësi të tillë që do të godasin për herë të parë,” tha Cullen, duke shtuar se një ofertë për negociata zyrtare u refuzua.
“Ata kanë fuqinë dhe mjetet për ta ndaluar këtë duke hapur bisedime serioze që adresojnë mosmarrëveshjen tonë.”

RCN do të njoftojë javën e ardhshme se cilat krahë të veçantë të Shërbimit Shëndetësor Kombëtar të financuar nga shteti i Britanisë (NHS) do të preken nga braktisjet.

Mes valëve të veprimit industrial, inflacioni britanik ka vazhduar rritjen e tij të fundit, duke arritur nivelin më të lartë në 41 vjet, prej 11.1 për qind në tetor, për shkak të rritjes së faturave të energjisë dhe ushqimeve./CNA.al 

Lajmet e fundit nga