LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Tmerr në SHBA/ Mësueset izolojnë një 5-vjeçar, derisa nisi të hante jashtëqitjen e tij

25 Nëntor 2022, 11:37, Kosova & Bota CNA
Tmerr në SHBA/ Mësueset izolojnë një 5-vjeçar, derisa
Mësuesja Melody LaPointe dhe dy asistentet

Një mësuese nga Teksasi dhe dy asistentë të shkollës janë arrestuar pasi dyshohet se kanë mbyllur një djalë pesëvjeçar me nevoja të veçanta për aq kohë sa ai filloi të hante jashtëqitjet e tij.

Melody LaPointe, 47 vjeç, dhe asistentet Tarah Tinney, 33 vjeç dhe Augusta Costlow, 27 vjeç, u akuzuan në fillim të kësaj jave për braktisjen ose rrezikimin e një fëmije për incidentin tronditës në prill 2021.

Tmerr në SHBA/ Mësueset izolojnë një 5-vjeçar, derisa

Tmerr në SHBA/ Mësueset izolojnë një 5-vjeçar, derisa

Tmerr në SHBA/ Mësueset izolojnë një 5-vjeçar, derisa

Ata akuzohen se e vendosën djalin në një dhomë izolimi brenda një objekti të Distriktit të Shkollës së Pavarur Liberty, raportoi "ABC 13".

Ndërsa ishte i mbyllur në dhomë, djali i vogël ra dhe u plagos - por stafi dyshohet se nuk bëri asgjë për ta ndihmuar.

Ai u mbyll derisa filloi të hante jashtëqitjet e tij dhe të pinte urinën e tij.

Në vazhdën e arrestimeve, distrikti shkollor tha se ata informuan shërbimet e zbatimit të ligjit dhe shërbimet e mbrojtjes së fëmijëve menjëherë pasi u informuan për incidentin.

“Ne hoqëm edukatorët, të cilët vazhduan të punonin për ne, nga klasa dhe kryem një hetim gjithëpërfshirës,” thuhej në deklaratë.

“Bazuar në hetimin tonë, ne i raportuam edukatorët në Bordin Shtetëror për certifikimin e edukatorëve dhe ndamë rezultatet tona me zyrtarët e zbatimit të ligjit.

“Pas përfundimit të hetimeve në vitin 2021, asnjë nga individët nuk ka vazhduar në punësimin tonë që nga ajo kohë. Liberty ISD po vazhdon të punojë me zyrën e Prokurorit të Qarkut Liberty për të mirën e fëmijëve tanë.”

Të tria gratë u burgosën në burgun e Liberty County dhe gjoba e tyre është vendosur në 60,000 dollarë secila./CNA.al Burimi: NYC Post

Lajmet e fundit nga