LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkencëtarët e Universitetit të Sofjes zbulojnë fosile kafshësh 83 milionë vjeçare

7 Gusht 2023, 18:14, Kosova & Bota CNA

Shkencëtarët e Universitetit të Sofjes zbulojnë fosile

Shkencëtarët nga Instituti i Gjeologjisë pranë Akademisë Bullgare të Shkencave (BAS) dhe Universitetit të Sofjes kanë zbuluar mbetjet e një sërë kafshësh që banonin në tokat bullgare mbi 83 milionë vjet më pare, raporton Agjencia Bullgare e Lajmeve

Paleontologët i bënë zbulimet gjatë ekspeditës "Trun 2023" të Muzeut Kombëtar të Historisë Natyrore në BAS në depozitën e faunës vertebrore të Kretakut të Vonë pranë qytetit jugperëndimor të Tran, njoftoi Muzeu të hënën. 

Shkencëtarët aktualisht po raportojnë ditët e tyre të para të suksesshme të punës në terren.

Puna në terren e këtij viti në terren pranë Trun do të vazhdojë deri më 11 gusht, tha ekipi. 

Disa nga gjetjet më interesante të bëra deri më tani përfshijnë dy rruaza nga zvarranikë të mëdhenj, ndoshta dinosaurët./CNA.al

Lajmet e fundit nga