LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkencëtarët zbulojnë speciet e reja që duken si alien

24 Korrik 2023, 16:52, Kosova & Bota CNA

Shkencëtarët zbulojnë speciet e reja që duken si alien

Një specie e re që duket si një kryqëzim midis një bretkose dhe një hardhucë, është gjetur i fshehur në dyshemenë e pyllit në Malësitë Qendrore të Vietnamit.

Kafsha me pamje të veçantë, e cila është quajtur Tylototriton ngoclinhensis, duket në ngjyrë të zezë me njolla portokalli floreshente.

Profesori Trung My Phung, studiuesi dhe autori i studimit, e ka përshkruar zbulimin si 'të jashtëzakonshëm' dhe ka quajtur amfibin "një nga speciet më të gjallë" të llojit të tij.

Shkencëtarët gjetën krijesën midis 1,800 dhe 2,300 metra mbi nivelin e detit, që është një rekord ngritjeje për tritonat e krokodilit, të pikasur më parë midis 250 dhe 1,740 metra, raporton The Mirror.

Trung My Phung tha në artikullin hulumtues mbi ZooKeys : Është një zbulim i jashtëzakonshëm pasi është një nga speciet më shumëngjyrëshe në gjininë Tylototriton. Kjo është gjithashtu hera e parë që biologët regjistrojnë një specie krokodili triton nga Malësitë Qendrore të Vietnamit.

Ekipi dyshon se Malësitë Qendrore mund të jenë një pikë e nxehtë për speciet e reja të evoluara të amfibëve vietnamezë. /CNA.al/

Lajmet e fundit nga