LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkencëtarët zbulojnë fytyrën e njeriut më të vjetër në Tokë

2 Gusht 2023, 13:06, Kosova & Bota CNA

Shkencëtarët zbulojnë fytyrën e njeriut më të

Shkencëtarët kanë zbuluar fytyrën e asaj që mund të jetë 'njeriu më i vjetër' që ka ecur në Tokë, një grua që ka jetuar 45,000 vjet më parë.

Tiparet e saj u jetësuan nga një ekip ndërkombëtar akademikësh nga Brazili, Australia dhe Italia duke përdorur një model dixhital të kafkës së saj të thyer, shkruan Deily Mail.

Mbetjet e fosilizuara të gjetura  në Çeki më shumë se 70 vjet më parë janë vetëm një pjesë e kafkës, pasi studiuesit besojnë se ajo u konsumua nga një kafshë pas vdekjes.

Gruaja, e quajtur Zlaty kun, ose kali i artë,  ishte ndër të parët Homo sapiens që jetoi në Euroazi pasi speciet tona migruan nga Afrika - dhe gjenomi i saj mbante rreth tre për qind prejardhje të Neandertalit. 

Zlaty kun konsiderohet një njeri modern, pasi ky grup kishte tru shumë të madh në krahasim me njerëzit e hershëm që dolën nga paraardhësit e ngjashëm me majmunët.

Bashkautori i studimit Cícero Moraes, një ekspert grafik brazilian, tha për Live Science  se ai dhe ekipi përdorën të dhëna statistikore të regjistruara në vitin 2018 nga studiuesit që krijuan një rindërtim të kafkës për qëllime edukative.

Studiuesit nga Instituti Max Planck për Shkencën e Historisë Njerëzore në Gjermani njoftuan në vitin 2021 se Zlaty kun jetoi vetëm 2000 vjet pas përpjekjeve të para të ndërspecieve midis njerëzve dhe Neandertalëve.

ADN-ja nga ky person dhe popullata e tij nuk shihet tek njerëzit e ditëve moderne as në Azi, as në Evropë, ku më vonë u kolonizua Homo sapiens, zbuluan studiuesit. 

Kjo dëshmi, thanë akademikët, do të thotë se individi çek është pothuajse me siguri më i vjetër se pretendentët e tjerë me pretendimin si fosili më i hershëm i njeriut në Evropë./CNA.al

Lajmet e fundit nga