LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"Putini dëshiron të shkatërrojë Wagner-in": Çfarë raporton "Bild" për të ardhmen e mercenarëve të Prigozhinit

29 Gusht 2023, 15:30, Kosova & Bota CNA

"Putini dëshiron të shkatërrojë Wagner-in":

Qëllimi i presidentit rus, Vladimir Putin, është të fshijë nga “harta” grupin mercenar “Wagner”, siç shkruan gazeta “Bild”.  

Pas vdekjes së Yevgeny Prigozhin, kreut të Wagner, i forti i Kremlinit dëshiron të mbajë kokën të qetë pasi shumë prej mercenarëve që ishin besnikë ndaj udhëheqësit të tyre mund të përbënin një kërcënim serioz për të. “Në formën e tij aktuale, “Wagner” është një kërcënim për qeverinë e Moskës”, siç theksohet në artikullin përkatës, duke iu referuar deklaratave të luftës ruse të Putinit. 

Çfarë do të ndodhë me mijëra mercenarët e sjellë në Bjellorusi për të trajnuar ushtrinë e Lukashenkos pas grushtit të dështuar të Prigozhin dhe vdekjes së tij?

Në një intervistë për gazetën gjermane, kundërshtari i ekstremit të djathtë rus dhe i Putinit , Denis Nikitin, i rritur në Këln dhe është themeluesi i "Korpusit të Vullnetarëve Rus" (RDK), thotë troç: "Wagneri do të shkatërrohet në çdo mënyrë".

"Ose e gjithë struktura e grupit mercenar do të shpërbëhet plotësisht brenda radhëve të forcave të armatosura të Rusisë, ose kryesia e organizatës do të jetë plotësisht nën kontrollin e Putinit", thekson Nikitin.

Menjëherë pasi u pengua përpjekja për grusht shteti të Prigozhinit, Wagner u detyrua t'i dorëzonte ushtrisë ruse shumicën e armëve dhe automjeteve të tij ushtarake. 

E ndërsa lufta në Ukrainë është ndezur, një ish-pjesëtar i KGB-së në deklaratat e tij për gazetën “Sun” pretendon se arma më e fortë në kukurën e Putinit është dezinformimi dhe propaganda./ CNA

Lajmet e fundit nga