LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mungesa e gazit vështirëson jetën në Gjermani/ Hanoveri, qyteti i parë që ndalon ngrohjen në ndërtesat publike

28 Korrik 2022, 18:30, Kosova & Bota CNA
Mungesa e gazit vështirëson jetën në Gjermani/ Hanoveri,
Foto ilustruese

Qyteti gjerman i Hanoverit është bërë qyteti i parë i madh në Europë që ndalon ujin e nxehtë dhe ngrohjen qendrore në ndërtesat publike në përgjigje të armatimit të furnizimit me gaz nga Vladimir Putin.

Hapi drastik vjen pasi gjermanëve u është thënë të presin fatura të larta të energjisë elektrike dhe masa gjithëpërfshirëse të racionimit të gazit që do të ndikojnë në jetën e tyre të përditshme.

Në shenjë të gjërave që do të vijnë, Hanoveri, kryeqyteti i Saksonisë së Ulët në veriperëndim të vendit, do të ndërpresë ujin e nxehtë në ndërtesat publike, pishinat, sallat sportive dhe palestrat.

Masa të tjera të dëshpëruara për kursimin e gazit përfshijnë fikjen e shatërvaneve publike dhe fikjen e dritave të natës në ndërtesat kryesore si bashkia dhe muzetë.

Kryetari i bashkisë së qytetit, Belit Onay, foli për një 'mungesë të menjëhershme të gazit' që nënkuptonte se ata duhej të reduktonin konsumin e energjisë së qytetit me 15 për qind./CNA.al

Lajmet e fundit nga