LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Korrupsioni problem më i madh në rajon”/ Escobar mesazh politikës

1 Dhjetor 2022, 20:19, Kosova & Bota CNA
“Korrupsioni problem më i madh në rajon”/ Escobar mesazh
Intervista, zëvendës ndihmës sekretari i shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar

Zëvendës-Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar, ka deklaruar se problemi më i mad hi rajonin është korrupsioni.

Gjatë nië interviste në Uashington , sipas Escobar, nacionalizmi dhe rivaliteti etnik është vetëm një maskë për korrupsionin.

Zëvendës-Ndihmës Sekretari i Shtetit, thekson se vetëm veprimet nga jashtë nuk janë të mjaftueshme për t’i vënë para përgjegjësisë aktorët e korruptuar.

“Korrupsioni është problemi më i madh për rajonin. Nacionalizmi dhe rivaliteti etnik është me të vërtetë vetëm një maskë për këtë (korrupsionin). Është shumë e qartë se të gjitha partitë më nacionaliste në rajon janë edhe më të korruptuarat. Udhëheqësit duhet duhet të ndërmarrin veprime, ata duhet t'i largojnë këta njerëz nga pozitat e përgjegjësisë, duhet t'i heqin këta njerëz nga listat e partive dhe kjo vlen për të gjitha vendet në rajon”, tha ai duke shtuar se pjesa tjetër më afatgjatë është “t'u bëjmë presion udhëheqësve (të vendeve) liderëve që të bëjnë reformat e shtetit të së drejtës që kërkohen për t'u bashkuar me Bashkimin Evropian”, ka thënë Escobar./ CNA.al

Lajmet e fundit nga