LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Olaf Scholz i vendosur: Do të mbështesim Ukrainën derisa të mposhtë Rusinë

1 Dhjetor 2022, 17:09, Kosova & Bota CNA
Olaf Scholz i vendosur: Do të mbështesim Ukrainën derisa të
Kancelari Olaf Scholz

Gjermania thotë se do të mbështesë Ukrainën derisa të mposht Rusinë , pavarësisht pretendimeve të ish-kryeministrit se dikur donte që Kievi të 'paloset'

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka riafirmuar mbështetjen e tij për Ukrainën, duke thënë se vendi i tij do të mbështesë Kievin derisa të fitojë luftën.

"Ne do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën aq sa është e nevojshme: ekonomikisht, financiarisht, humanitare, përmes rindërtimit të infrastrukturës së shkatërruar të energjisë, si dhe me armë," tha ai në Konferencën e Sigurisë në Berlin. Ndër të tjera Scholz tha se Rusia nuk mund dhe nuk do të fitojë.

Komentet kundërshtojnë pretendimet e ish-kryeministrit britanik Boris Johnson, i cili tha këtë muaj se Gjermania dikur kishte favorizuar një humbje të shpejtë të Ukrainës mbi një luftë të gjatë.

"Pikëpamja gjermane ishte në një fazë se nëse do të ndodhte, gjë që do të ishte një katastrofë, atëherë do të ishte më mirë që e gjithë puna të përfundonte shpejt dhe që Ukraina të përmbytej," pohoi ai, duke përmendur "të gjitha llojet e arsye të shëndosha ekonomike" për këtë qasje.

"Unë nuk mund ta mbështes këtë, mendova se ishte një mënyrë katastrofike për ta parë atë. Por unë mund të kuptoj pse ata mendonin dhe ndiheshin ashtu siç mendonin," tha zoti Johnson.

Komentet e ish-kryeministrit u mbështetën nga ish-ambasadori ukrainas në Gjermani, i cili u shpreh se politikanët gjermanë thanë se ishte e kotë t'i jepte ndihmë Ukrainës, pasi ata prisnin që ajo të mposhtej brenda tre ditëve.

Andriy Melnyk pohoi në Tëitter në mars: "Më 14 shkurt ne po paralajmëronim politikanët gjermanë: "Kiev mund të bombardohet në ditët në vijim! Na duhen urgjentisht 12 mijë raketa antitank nga Gjermania". Si përgjigje: vetëm tallje. Sa e trishtuar, kaq e furishme."

Gjermania i ka mohuar me furi pretendimet e zotit Johnson.

"Ne e dimë se ish-kryeministri ka gjithmonë një marrëdhënie unike me të vërtetën; ky rast nuk bën përjashtim," tha një zëdhënës i zotit Scholz./ CNA.al

Lajmet e fundit nga