LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dalin pamjet/ Si u arratisën luanët e kopshtit zoologjik Taronga në Australi

1 Dhjetor 2022, 16:43, Kosova & Bota CNA
Dalin pamjet/ Si u arratisën luanët e kopshtit zoologjik Taronga
Foto nga arratisja e luanëve

Pesë luanë u arratisën muajin e kaluar nga rrethimi i tyre në kopshtin zoologjik Taronga, në Sidnei të Australisë.

Kjo arratisje e luanëve është kapur në kamera. Ka qenë vetë kopshti zoologjik Taronga, ai që ka publikuar pamjet e incidentit.

Kafshët nuk u larguan shumë dhe me ndërhyrjen e shpejtë të gjitha u kthyen të sigurta në strofkat e tyre.

BBC raporton se kjo ngjarje ndodhi më 2 nëntor, kur luanët, katër këlyshë dhe një i rritur u panë jashtë rrethimit të tyre. Kjo detyroi stafin dhe vizitorët të fshihen në "zona të sigurta" dhe duke shkaktuar një rishikim të sigurisë së kopshtit zoologjik.

Arratisjet e kafshëve janë të rralla në Taronga, por rojet thuhet se janë gati për ngjarje të tilla me një plan veprimi që përfshin armë anestezike me shigjetë dhe rrjeta./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga