LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Blinken mbështet dialogun Kosovë-Serbi/ "SHBA-ja do t'ju mbështesë gjithmonë"

20 Mars 2023, 08:32, Kosova & Bota CNA

Blinken mbështet dialogun Kosovë-Serbi/ "SHBA-ja do t'ju

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka mirëpritur dialogun Kosovë-Serbi për sa i përket pajtueshmërisë që të dyja palët kanë arritur në mbledhjen e fundit në Ohër.

“Përmbushja e obligimeve sipas Marrëveshjes Bazë, si pjesë e përkushtimit të vazhdueshëm për pajtim, do të ofrojë mundësi të mëdha për njerëzit në dy shtetet dhe do të përshpejtojë rrugën e tyre drejt anëtarësimit në Bashkimin Europian”, tha Blinken gjatë një deklarate.

Blinken përgëzoi kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, për lidershipin e treguar për arritjen e kësaj marrëveshjeje dhe se SHBA-ja do t'i mbështesë gjithmonë.

“Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të jenë të angazhuara në mënyrë aktive, në koordinim me partnerët e BE-së, për të mbështetur Kosovën dhe Serbinë që të punojnë drejt një marrëdhënieje të parashikueshme dhe paqësore. Ne do të vazhdojmë të mbështesim avancimin e stabilitetit dhe prosperitetit në Ballkanin Perëndimor”, tha Blinken./CNA

Lajmet e fundit nga