LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Babi është këtu”/ Pamjet emosionuese kur nxirret vajza e vogël nga rrënojat

7 Shkurt 2023, 13:40, Kosova & Bota CNA

“Babi është këtu”/ Pamjet emosionuese kur nxirret

Pamje emocionues janë shfaqur në mendiat ndërkombëtare nga aksioni i kërkim shpëtimit në Siri.

Një video e publikuar nga Skynews tregon momentin kur shpëtohet një vajzë e vogël e mbetur nën rrënoja.

Ekipet e emergjencave pastrojnë me duar inertet e rëna dhe ajo nxirret jashtë në gjendje të mirë shëndetësore.

Babai dëgjohet duke i thënë vajzës së tij të vogël, Nour, “Babi është këtu, mos ki frikë”, ndërsa ekipi i kërkim-shpëtimit hyn nëpër shkëmbinj për ta nxjerrë atë nga thellësitë poshtë.

Vullnetarët nga Mbrojtja Civile Siriane, të njohur si Helmetat e Bardha, shihen duke i thënë Nourit që “të shikojë nga babai i saj” ndërsa e nxjerrin me kujdes nga rrënojat, shkruan Euronews Albania.

Fytyra e saj e mbuluar me pluhuri del nga rrënojat në qytetin e Jinderis të kontrolluar nga opozita, në veri të Aleppos.

Ekipet e shpëtimit punuan gjatë natës në temperatura jashtëzakonisht të ftohta duke kërkuar për më shumë të mbijetuar pas tërmetit 7.8 ballë që goditi rajonin të hënën në mëngjes.

Më shumë se 5 mijë persona kanë vdekur, ndërkohë që shumë të tjerë që dyshohet se janë bllokuar nën rrënoja në Turqi dhe Siri./CNA.al

Videon e gjeni në këtë link:

 

Lajmet e fundit nga