LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rëndohet bilanci/ Rreth 3500 viktima nga tërmetet shkatërruese

6 Shkurt 2023, 22:53, Kosova & Bota CNA
Rëndohet bilanci/ Rreth 3500 viktima nga tërmetet shkatërruese
Ndërtesa të shembura nga tërmetet

Numri i viktimave në Turqi dhe Siri ka shkuar në të paktën 3,452 pas tërmeteve të fuqishme dhe të njëpasnjëshme.

Nga ana tjetër, numri i përgjithshëm i të plagosurve shkoi në 15,762.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve në Turqi është rritur në,

Sipas Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD), në Turqi kanë humbur jetën 2,316 persona.

Ndërsa në Siri janë konfirmuar deri më tani 1,136 viktima, raporton CNN.

Përsa i përket të plagosurve, Turqia ka të paktën 13,293 dhe Siria ka 2,469 të lënduar pas tërmeteve shkatërruese.

Ndërkohë, lëkundjet e fuqishme po vijojnë të godasin vendet, duke shtuar edhe më tepër katastrofën natyrore./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga