LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas Turqisë, tërmeti godet Greqinë

7 Shkurt 2023, 12:40, Kosova & Bota CNA

Pas Turqisë, tërmeti godet Greqinë

Një tërmet me magnitudë 4.2 goditi Sithonia në Halkidiki.

Sipas Zgjidhjes Automatike të Institutit Gjeodinamik të Athinës, epiqendra e saktë e tërmetit ndodhet në një zonë detare 12 kilometra në jug jugperëndim të Ormylia Halkidiki. Vlerësimi fillestar i gjeodinamikës ishte 4.4, por ai u rishikua poshtë.

Te dhënat e fundit nga situata në Turqi

Bilanci i viktimave nga tërmeti tragjik që goditi Turqinë e Sirinë është përkeqësuar. Tani raportohet për mbi 5 mijë viktima në total dhe mbi 25 mijë persona të lënduar.

Pasgoditjet nuk kanë ‘lënë të qetë’ Turqinë gjatë natës, ndërsa orët e para të mëngjesit u regjistrua një pasgoditje 5.6 ballë.

Pas Turqisë, tërmeti godet Greqinë

Lajmet e fundit nga