LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arrestohen dy zyrtarë në Kosovë për falsifikim të dokumenteve zyrtare

4 Dhjetor 2023, 18:18, Kosova & Bota CNA

Arrestohen dy zyrtarë në Kosovë për falsifikim të

Dy zyrtarë të Qendrës për Regjistrim Civil në Obiliq janë arrestuar nën dyshimin se e kanë keqpërdorur detyrën duke mundësuar falsifikimin e dokumenteve të identifikimit për një person tjetër.

Policia e Kosovës bëri me dije se të arrestuarit janë shtetasit me inicialet I.M., dhe A.G.

Ata dyshohet se i kanë ndihmuar një personi me inicialet F.A., të pajiset me dy identitete të tjera të rrejshme, përveç dokumentit të tij të vlefshëm identifikues si shtetas i Kosovës.

Lidhur me rastin ne fjalë janë ndërmarrë të gjitha veprimet hetimore të përcaktuara në autorizimin e lëshuar nga PTH – Prishtinë dhe veprime shtesë të cilat janë konsideruar si të nevojshme.

Ata janë marrë në pyetje nga policia të hënën dhe Prokuroria Themelore në Prishtinë ka urdhëruar mbajtjen e tyre në paraburgim për 48 orë, në pritje të procedurave të tjera ligjore./ CNA

Lajmet e fundit nga