LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

48 orë afat/ Kërkesa e Hovenier të cilën Kurti e pranoi

22 Nëntor 2022, 10:05, Kosova & Bota CNA

48 orë afat/ Kërkesa e Hovenier të cilën Kurti e pranoi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka vendosur mbrëmë vonë që të shtyjë afatin për shqiptimin e gjobave në drejtim të serbëve të cilët nuk kanë konvertuar targat e automjeteve nga ato ilegale në RKS.

Ky vendim i Kurtit erdhi pas kërkesës së hapur nga ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier.

Hovenier tha se këtë kërkesë ia bëri qeverisë në mënyrë që t’ia lejojë SHBA-së dhe BE-së, që t’i angazhojnë palët për të gjetur një zgjidhje.

“Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuara se liderët e Kosovës dhe Serbisë nuk arritën sot të arrijnë një marrëveshje për zgjidhjen e krizës aktuale në Kosovë. Kemi kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të shtyjë për 48 orë vendosjen e gjobave për t’i lejuar BE-së dhe Shteteve të Bashkuara të angazhojnë më tej palët për të gjetur një zgjidhje”, është shprehur Hovenier.

Gjatë ditës së djeshme kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, si dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiç kanë zhvilluar një takim të përbashkët me ndërmjetësim të Shefit të Politikës së Jashtme dhe Sigurisë në BE-së, Joseph Borrell, si dhe përfaqësuesit Special të BE-së, për dialog Miroslav Lajçak.

Por pas përfundimit të këtij takimi tetë orësh, propozimi i BE-së nuk ishte pranuar nga kryeministri Kurti, për dallim nga Vuçiç.

Kurse kryeministri Kurti deklaroi se ishte pikërisht Borrell, i cili hoqi dorë nga propozimi për normalizim marrëdhëniesh, shkruan "Express".

Por me të arritur në Kosovë nga Brukseli, Kurti ka bërë të ditur se ka pranuar kërkesën e ambasadorit amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier, i cili kërkoi shtyrjen e vendimit për gjobitjen e qytetarëve me targa ilegale.

“E falënderoj Ambasadorin Hovenier për përkushtimin dhe angazhimin e tij. E pranoj kërkesën e tij për një shtyrje 48 orëshe për dhënien e gjobave për target ilegale KM (dhe të tjera). Jam I lumtur të punojë me SHBA-në dhe me BE-në për të gjetur një zgjidhje gjatë dy ditëve të ardhshme”, ka shkruar Kryeministri në "Twitter".

Ndryshe nga sot pritej që Policia e Kosovës të nis shqiptimin e gjobave për serbët lokalë të cilët nuk kanë riregjistruar automjetet.

Pas shtyrjes së vendimit nga Qeveria e Kosovës, nuk do të ketë as shqiptim të gjobave nga Policia, të cilët deri më tani kanë shqiptuar fletëqortime.

Lajmet e fundit nga