LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Jo-ja e radhës

2022-06-21 18:04:00, Opinione Ilir Levonja
Jo-ja e radhës
Ilir Levonja

Edi Rama sapo i doli përpara jo-së së radhës së Bashkimit Europian. Me një postim në Twitter ai u flet shqiptarëve në pozitat e një komandanti ''hero'' si dikur Enver Hoxha kur thoshte na u prish gjiza ne se mërzitet greku.

Krijesa Edi Rama nuk ka kuptuar dhe nuk ka ndryshuar asgjë në lidhje me pozitat e një shefi qeverie në diktaturë dhe atij në demokraci. Ai duhet të largohet nga si Kryeministër pasi në 10 vjet qeverisje nuk ka arritur ta bëj Shqipërinë pjesëtare të Bashkimit Europian. E kishte premtimin e parë elektoral. P

ërkundrazi pa një referendum kombëtar devijoi rrugën e saj drejt Lindjes. I doli përpara për faktin se në samiti i radhës që pritet të mbahet në datën 23 dhe 24 qershor, çështja e Shqipërisë nuk figuron. Eshtë e lehtë ta mësosh, pasi nga publikimet paraprake të programit të punës, apo axhenda, duket se Shqipëria nuk është për t'u diskutuar. Brenda qeverisjes së tij nga 2013 e deri më sot, Jo-të e Europës kanë qënë thuajse të përvitshme.

Nuk duhet të diskutohet më asgjë, qysh apo si. Edi Rama duhet ta hapi krahun dhe vendi të shkoj në zgjedhje të parakohëshme. Nuk i kuptoj as shqiptarët se si tolerojnë vit pas viti dështimet klasike të një qeverie të mbaruar. Madje konceptualisht janë të përçarë sa nuk janë të rastësishme që proteston shoqëria e hapur për çmimin e naftës, të tjerët ofrohen vetëm nga shtëpia.

Protestojnë bujqit për prodhimet e mbetura, mungesën e tregut, çmimet e larta të pesticideve, të tjerët ofrohen nga televizori. Proteston opozita shqiptarët shullaten në çarçafët e shprehjes, ''për inat të sime vjehrre, po shkoj me mullixhinë e fshatit''.

Më keq akoma brenda opozitarizmit, i nxjerrin sytë njëri-tjetrit, rrahin gjoksin se kush është demokrat apo jo, ndërsa Edi Rama tall menderen me vendin. Zoran Zaevi nuk është më kryeministër i Maqedonisë së Veriut. A e dini përse. Pasi një vit më parë në samitin e radhës Maqedonisë së Veriut nuk iu hapën negociatat. Pati burrërinë të hapte krahun.

This is democracy. In Albania, on the other hand, power is cemented regardless of a man's hair and heel. Note last, how the leaders of the Socialist Party were elected in the districts, being appointed, without a vote. They are the signs of a rising power, not of a consolidated democracy. I do not know why Albanians agree to punish themselves and their children for Edi Rama's pottery. This is a catastrophe both social and national.

Edi Rama must leave an hour ago, as Albania will need another decades to fill its holes. The next no has only one answer, opening the arm. You are back no korista, just like, as in the time of Dulla, curse left and right and keep your eyes on the East. This is degradation.

10:05 Opinione Ditmir Bushati

War and hope

"Ukrainians are ready to give their lives for the Euro...

09:46 Opinione CNA

Sovereign subjects

There are a hundred, a thousand, maybe many more unpro...

Lajmet e fundit nga