LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pse ka frikë Europa nga një Ballkan pro-amerikan me 4 kryeministra shqiptarë?

2022-06-18 15:38:00, Opinione Kreshnik Spahiu
Pse ka frikë Europa nga një Ballkan pro-amerikan me 4 kryeministra
Ish-kryetari i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu

Përse Europa pranon çdo vit miliona arab nga Afganistani, Irani, Iraku, Siria etj… por nuk liberalizon vizat për një Kosovë të vogël me aq pak banorë?

Arsyeja është e thjeshtë: Të parët nuk e duan amerikën, ndërsa të dytët e kanë Washingtonin si “Meka”.

10 vite më parë me 50.000 firma i kërkova qeverisë Berisha dhe Thaçi kryerjen e referendumit për bashkimin e Shqipërisë me Kosovën.

Një nga tezat mbi të cilat bazohej kërkesa për referendum ishte se: BE nuk do pranojë kurrë dy shtete dhe dy vota shqiptare të dy shteteve më pro-amerikane në Ballkan dhe Europë.

Kjo tezë ngjalli mosbesim dhe skepticisëm, por 10 vjet më pas opinioni publik po bindet se sa larg është anëtarësimi i dy shteteve shqiptare.

Në thelb BE po e fsheh qëllimin e saj të vërtetë për mos përfshirjen e Shqipërisë dhe Kosovës.

Europa po e përdor Bullgarinë si pretekst, por në fakt është vetë BE-ja pas trukut “bullgar”

BE-ja 20 vjet na mbajti ”peng” me gjoja plotësimin e standardeve dhe kur ato u plotësuan, menjëherë ngritën një postobllok, në "autosdradën Shqipëri-Europë.

BE tashmë po del zbuluar kundër shqiptarëve.

Por cilar janë shkaqet e vërteta që BE nuk do ia hap kurrë dyert shqiptarëve:

- Jemi shoqëri e kriminalizuar?

- Jemi shtet i korruptuar?

- Jemi popull me shumicë muslimane?

- Jemi komb pro amerkan?

- Jemi të ndryshëm nga europianët?

- Jemi të pacivilizuar dhe të prapambetur?

- apo Jemi pak nga të gjitha?

Unë nuk besoj tek albano-fobia, sepse nuk mendoj që francezët apo danizët ndjehen inferiorë ndaj nesh në kulturë apo art.

Unë nuk besoj se belgët apo gjermanët s’na pranojnë sepse jemi muslimanë pasi ata kanë natyralizuar miliona turq, sirianë apo iraken.

Unë nuk besoj se spanjollët apo hollandezët nuk na duan se ne mbjellim hashash, sepse ata janë tregtues dhe përdorues 100 herë më shumë se Shqipëria apo Kosova.

Unë nuk mendoj se bullgarët nuk na votojnë se ne kemi qeveri të korruptuar, sepse qeveria bullgare ka një nivel rryshfeti me këta tanët.

Për këto arsyeje çdo ditë bindem se SHBA dhe BE kanë dy plane paralele, që nuk takohen askund me Ballkanin.

Europa nuk do në gjirin e saj 4-5 shtete që janë satelitë amerikan.

BE i friksohet të ardhmes së zgjerimit me kombet të cilat nuk kanë besim tek Europa, por te Amerika dhe vota e tyre nesër në BE mund të menaxhohet nga Washingtoni.

Amerika dhe Europa po përplasen pa zhurmë në Tiranë, Prishtinë, Podegoricë, Shkup, Beograd, Stamboll.

Marrëveshja e Berlinit dhe Ballkani Hapur janë qartazi dy axhenda të ndryshme “Europiane” dhe “Amerikane”.

Përplasja BE-SHBA u pa qartazi kur Gjykata Europiane e financuar 100% nga BE arrestoi të gjithë liderët pro amerikan të Kosovës dhe pengoi Thaçin, Krasniqin, Veselin 24 orë përpara se të udhëtonin në Shtëpinë e Bardhë për të firmosur marrëveshje amerikane me Serbinë.

Brukseli po luan çdo gurë që Ballkani të mos jetë nën ndikimin e Amerikës, por nën influencën e Parisit dhe Berlinit, por nga ana tjetër po na lënë jashtë Bashkimit Europian.

They hate Albanian pro-Americanism so much that they do not grant visas to a people of 1 million inhabitants like Kosovo and have opened their doors to 1 billion Arabs or Africans.

Europe hates us neither for religion, nor for mentality, nor for mediocrity, nor for crime, but for our pro-Americanism.

Remember never, those who tore us to pieces, never appreciated us.

Therefore, every ordinary Albanian or senior leader should be aware that the sovereignty of the two states does not exist if we do not maintain an unconditional partnership with the United States.

Forget the EU that you will never be part of it, you can even join Pristina and Skopje sooner than Brussels, because in the end America has this in its hands in a Balkans with 4 Albanian prime ministers.

10:05 Opinione Ditmir Bushati

War and hope

"Ukrainians are ready to give their lives for the Euro...

09:46 Opinione CNA

Sovereign subjects

There are a hundred, a thousand, maybe many more unpro...

Lajmet e fundit nga