LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

The wave of drought may be the worst ever recorded in Europe

2022-08-16 22:10:44, Kosova & Bota CNA
The wave of drought may be the worst ever recorded in Europe
A duck in search of water on the dry bed of Lake Velence in Hungary

The wave of drought that has hit the European Union could be more severe than that of 2018, which was already described as "one of the worst ever recorded".

This was announced by a spokesperson for the EU Commission, who specified that the data collection "is still in progress" and that accurate estimates will only be possible afterwards.

Shifrat e fundit nga Observatori Evropian i Thatësirës (EDO) tregojnë se rreth 45 për qind e territorit të bllokut është në kushte paralajmëruese – e dyta nga tre kategoritë e thatësirës – në 10 ditët që çojnë deri në 20 korrik.

Më shqetësuesja është se 15 për qind e tokës ka kaluar në gjendjen më të rëndë të “alarmit”, çka do të thotë se jo vetëm po thahet toka, por po vuajnë edhe bimët dhe të mbjellat.

Italia është një nga vendet më të goditura nga thatësira aktuale, duke shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në zonat përreth lumit Po, i cili përbën më shumë se një të tretën e prodhimit bujqësor të vendit.

Në Zvicër, Shoqata e Peshkimit ka deklaruar se peshqit po ngordhin me përmasa historike dhe druhet se shumë lloje mund të zhduken përgjithmonë.

Meanwhile, Europe's second largest river, the Rehni, continues to dry up with water levels at a minimum, affecting major arteries needed for transport. Currently, ships on the river are still plying, but most of them with small cargoes.

Also, the dry green spaces in Berlin illustrate what environmentalists say, that a large part of Germany is engulfed by "extreme drought", or "extraordinary drought".

France has set up a crisis team to deal with its worst drought in history, which has left scorched villages without drinking water, with some regions seeing only 2 rains in three months./ REL

Lajmet e fundit nga