LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Nuk je i besueshëm”/ I riu refuzohet nga Garda e Republikës dhe nuk i jepet arsyeja - Tv Klan

2022-11-10 23:08:10, Denoncim CNA

“Nuk je i besueshëm”/ I riu refuzohet nga Garda e

Sipas nenit 21 për kriteret e pranimit në Gardën e Republikës së Shqipërisë, kandidati, përveç kritereve të mirëpërcaktuara, duhet të jetë i pajisur edhe me vërtetimin e besueshmërisë.

I riu Besjano Lelaj, çdo ditë endet dyerve të institucioneve, duke kërkuar motivin se ku nuk e ka përmbushur kriterin e besueshmërisë, referuar pranë Gardës së Republikës prej oficerit Edvin Habazaj. Ky i fundit nuk e ka informuar asnjëherë, edhe pas kërkesave të vazhdueshme të qytetarit në rrugë zyrtare.

Në datën 24 i 10-ti më ka dhënë një përgjigje negative pranë Gardës së Republikës, një vërtetim besueshmërie mbi kriterin tim ka shkruajtur “ka të dhëna mbi personin e tij”. Unë dua t’i referohem komisariatit të policisë apo oficerit të policisë gjyqësore, për çfarë të dhënash kanë të personit tim? Pasi unë nuk kam qenë as i dënuar, as i dyshuar për ndonjë vjedhje, as kam shenja gishtash, as për trafik lëndëve narkotike apo ku di unë. Unë jam i gatshëm të përgjigjem nëse ka ndonjë gjurmë aty apo i shoqëruar për ndonjë vepër penale. Zoti Edvin Habazaj, oficeri, OPGJ-ja, i kam shkruajtur një mesazh, edhe dje. Nuk kam marrë mbrapsht asnjë përgjigje prej tij. Dua motivin, të më dalin për borxh, pastaj do takohemi me vendim gjykate”.

Unemployed and uninformed, Besjano demands the clarification of the truth of the disqualification, which according to him, may be tendentious.

"Yes, no work. I would be at work, I would have started work on the 3rd..."

In such conditions, the show "Stop" requested official information from the Local Police Directorate of Vlora, why the citizen was not informed about the criteria that he did not meet. /tvklan.al

Lajmet e fundit nga