LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Denunciation: Himara is being invaded by illegal constructions

2023-07-22 18:47:00, Denoncim CNA

Denunciation: Himara is being invaded by illegal constructions

Former Prime Minister Sali Berisha has published a denunciation addressed to him by a citizen regarding some illegal constructions being made in Himara.

Through an article on social networks, Berisha states that while the Municipality of Himara does not find peace from the case and the arrest of Fredi Beleri, Himara is being invaded by constructions without permission.

In his post, the former prime minister writes that Argileo Hill and the hill above Llamani Bay have been affected by a wave of illegal constructions and excavations in their most beautiful and panoramic parts.

"Fredi Beleri, the political prisoner tooth for tooth from the cell with the government mafia that is biting Himara.

Dear friends, while Fredi Beleri is being held in prison as a political prisoner, from his cell he is fighting tooth and nail with the government mafia that is rapidly invading Himara. This dangerous mafia, which has uniformed thugs, local officials of the crime and drug party in the front line, behind whom hide high-ranking ministers, deputies of the renaissance sect, has invaded the hills and picturesque areas of Himara and continuously builds dozens and dozens of villas, motels, hotels. The digital citizen denounces what the government mafia is doing in Himare. This is the real reason why Edi Rama keeps Fredi Beleri a political prisoner.

 

Read the denunciation of the digital citizen! #sb

The arrest of Fredi Beleri seems to have opened Pandora's Box in Himare. The hill of Argjileo and the hill above the Llamani Bay are one of the greatest beauties of the Albanian Riviera, suddenly included in a wave of illegal constructions and excavations in their most beautiful and panoramic parts.

These places have returned, together with Kodre e Trimave, denounced days before, to the places symbol of the abuse of the local authorities and corrupt policemen who have their luxury villas and hotels there.

Vet Kryetari i ri  mandatuar i Bashkise Himare , z. Beleri , nga paraburgimi ka paralajmeruar nisjen e nje sere denoncimesh publike dhe ne organet e drejtesise te fenomenit te kthyer papritmas ne masiv te ndertimeve pa leje te lejuara ne menyre klienteliste nga ish zyrtaret e Bashkise Himare dhe ish kryetari i saj Jorgo Goro duke premtuar se do te dorezoje ne SPAK nje kallezim penal te detajuar me emrat konkrete dhe objektet pa leje te ndertuara ne vite .

Ndryshe nga sa ka promovuar qeveria qendrore ne Tirane dhe vet Kryeministri Rama per ruajtjen e natyres dhe pasurive te tilla nga fenomeni i ndertimeve pa leje dhe abuzimet  me pronat e Shtetit apo privateve , duket se ne Himare keto fjale kane rene ne vesh te shurdhet .

z.Rama qe eshte kujdesur shpesh edhe per pastrimin e qytetit te Himares , duket se kete here i ka shkare nga duart situata e krijuar , apo me keq , duket se i ka munguar informacioni per gjendjen e territorit dhe abuzimet e kryera.

Bukurite e lakmueshme te vendit , kane rene me sa duket eskluzivisht  ne dore te nje numeri personash ne pjesen me te madhe jo banore autoktone te Himares apo me keq , funksionare ne detyre te administrates se Bashkise Himare apo oficere policie me grada dhe drejtues te saj prapa te cilve qendrojne qeveritar dhe vfamiljare te tyre.

Nga pamjet filmike dhe fotot e dhena nga burime informacioni nga brenda Bashkise Himare rezulton se gjate fushates elektorale per zgjedhjet vendore midis muajve prill dhe qershor ne Himare jane hapur dhe lejuar te hapeshin dhe germoheshin me dhjetera sheshe ndertimi .

Jane ndertuar pa leje dhe ne kundershtim me ligjin , nen syte e pushtetit vendor te etur mesa duket per vota, objekte te shumta duke shkembyer me sa kuptohet  keto vota dhe influencen e abuzuesve dhe ndertuesve pa leje me ” mbylljen e syve “ nga kjo Bashki dhe Kryetari Jorgo  Goro qe garoi praktikisht per heren e 4-t ne Himare po pa sukses .

Trashegimia e tij politike duket se rrezikon te shkermoqet nen hijen e skandaleve qe e implikojne haptazi dhe ne menyre logjike me kete abuzim gjigand me pronat e komunitetit qe nuk e votoi dhe e braktisi sidomos ne qytetin e Himares ne menyre masive .

Ky fenomen qe lidhet me zaptimin e pronave dhe fenomeni i ndertimeve pa leje ne te cilat jane perfshire drejteperdrejte funksionare publike , anetare te administrates se Bashkise dhe oficere dhe drejtues te Policise se Shtetit ka qene ndoshta nje nga mekanizmat kyc te shperndarjes se favoreve dhe perfitimit te votave ne cdo zgjedhje nga ish kryebashkiaku socialist Jorgo Goro qe rrezikon tani me ikjen e tij nga drejtimi i bashkise tere kasten qe e mbeshteti ne cdo zgjedhje .

Nen syte e tij , me alencat e tij , me mosveprimin e tij dhe vartesve te tij te drejteperdrejte , Policia Bashkiake e Himares , INUV , Policia e Shtetit ne Himare dhe njerez me lidhje politike apo funksionare te larte te partise Socialiste te Himares kane bere ne vitet e fundit nje nga maskrat mjedisore dhe vjedhjet me te medha te hapesirave publike dhe private ne Himare duke betonizuar dhe ndertuar jashte cdo kriteri pjeset me te bukura te Himares.

Ky rreth i ngushte personash duket se kane patur pergjate nje dekade eskluzivitetin e vjedhjes dhe eskluzivitetin e transaksioneve te pasurive te formuara mbi keto prona te vjedhura .

Haptazi nje pjese e tyre jane me dokumentacion te  falsifikuar ose te legalizuara ne kundershtim me aktet nenligjore nepermjet procedurave te vecanta dhe favorizuese nga ASHK Vlore ku lidhjet trasversale mes atyre qe ndertojne pa leje dhe qe punojne aty jane te provuara . 

Sikurse duket nga pamjet filmike dhe fotot e identifikuara tashme , rezulton se vetem ne kodren perballe qytetit te Himares –“Argjileo “ shtetasit  Taulant Dedaj punonjes i Bashkise Himare , Erjon Zenelaj punonjes prej 10 vitesh i INUV Himare , Ilir Kadena , komandant i postes kufitare Himare , Renato Hodaj punonjes i IKMT Himare , Kozma Kote me banim ne ishullin Rodos ne Greqi i dencuar vite me pare edhe nga ish kryeministri Berisha per lidhjet e tij mafioze me Klement Balilin , LL.Rapo , Andi Taullaj punonjes i ASHK Vlore babai i te cilit eshte edhe punonjes i SHISH , Viktor Gogaj ish shef i Komisariatit Himare ,  si edhe nje shef tjeter i komisariatit te policise Himare kane ndertuar pa leje shtepi dhe hotele ne nje nga zonat me te bukura dhe piktoreske te Himares duke tjetersuar pejsazhin me ndertesa banale betoni dhe duke hapur rruge ne shkemb jashte cdo kriteri .

Perfshirja e drejteperdrejte e oficereve te Policise se Shtetit ne Himare ne ndertimet pa leje dhe vjedhjen e pronave publike si edhe bashkepunimi i ngushte i ketyre segmenteve te policise me Bashkine Himare vitet e fundit  duket se po fakton ate qe perflitet cdo dite e me  qarte ne tere krahinen se nje “klani” te caktuar ne Policine e Shtetit , ish Kryetarit te Bashkise Himare Jorgo Goro dhe njerezve te afert rreth tij u interesonte me patjeter asgjesimi politik dhe nxjerrja nga gara e Fredi Beleri, i njohur per kurajon e tij politike ne dencimin e problemit te pronave ne Himare ku nga abuzimet e pushtetit vendor,  dhjetera himarjote dhe familje autoktone te Himares kane humbur ose u jane cenuar te drejtat e tyre te pronesise .

Vilat e stermedha dhe shtepite e dyta apo te treta te pa mundura te behen me pune te ndershme jane tallja me e madhe qe i behet komunitetit te pronareve Himarjote qe kane vite qe kerkojne pronat stergjyshore dyerve te Shtetit Shqiptar apo gjykatave pa sukses.

Burgosja e Fredi Belerit me sa duket nga seria e provave qe kane filluar te dalin jo vetem qe rezultoi e kote , porse  atij nga qelia ku ndodhet dhe nen trysnine e nje dosje te montuar me qellim dhe perplot me prova te falsifikuara , nuk ka se kush ti “mbaje doren “  per te denoncuar pa pushim ne organet e drejtesise dhe organizmat nderkombetare lumin e madh te abuzimeve te nje dekade ne Himare .

The political prisoner of Himare, supported by special resolutions from the Council of Europe that recognized him de facto as the Mayor of Himare, is starting to cause headaches for the former rulers of Himare and the thieves who miscalculated on May 12!" - writes Berisha./CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga