LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

U pushua nga puna pas denoncimit të "Fiksit", çdo gjë ishte "show", "ish-punonjësi" ende punon në morg

22 Qershor 2022, 21:20, Denoncim CNA
U pushua nga puna pas denoncimit të "Fiksit", çdo gjë
"Fiks Fare"

Edhe pse ju zgjidh kontrata, reagoi Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan, po heton prokuroria, me sa duket për Fatos Bicin, ish-punonjësin e morgut Elbasan, këto nuk tregojnë asgjë, ai rishikon në ish-vendin e tij të punës.

Emisioni "Fiks Fare" para 1 muaji transmetoi rastin e morgut të Elbasanit, ku punonjësi i morgut kërkonte para për të larë trupin e të ndjerit dhe merrte përsipër çdo gjë tjetër kundrejt pagesës. Menjëherë pas transmetimit të këtij investigimi reaguan Drejtoria e Spitalit dhe Drejtoria Vendore e Policisë, por sërish ish-punonjësi i morgut shkon në ish-vendin e tij të punës.

"Fiksi" solli pamje të z.Fatos në ambientet e morgut të spitalit Elbasan videot që dërguan qytetarët tregonin qartë për prezencën e tij në institucion me uniformë pune.

"Fiksi" solli video të ardhjes së ambulancës me trupin e një 14-vjeçari për të hyrë në morg dhe për t’u bërë gjithë procedurat ligjore për shkak të mënyrës dhe shkaqeve të vdekjes së tij.

Por përveç tyre në këto filmime dallohet qartë ish-punonjësi Fatos Bici në ambientet e morgut dhe me uniformën e punës, uniformë e cila gjendet vetëm në ambiente të morgut.

I cili në momentin që kupton se po xhirohet gjuan me gurë qytetarët që po i xhiron, duke thyer kështu dritaren e spitalit.
Pas këtyre fakteve emisioni "Fiks Fare" kërkoi një përgjigje pranë Spitalit Rajonal Elbasan, për të kuptuar se si ky punonjës vazhdon të jetë në punë edhe pas zgjidhjes së kontratës.

Drejtoria e Spitalit Rajonal Elbasan në përgjigjen zyrtare thotë se me këtë punonjës është zgjidhur kontrata e punës dhe se pas kësaj date nuk është kërkuar më në ambientet e spitalit.

Prezencën e tij në spital institucioni e justifikon me mungesën e personelit në oraret kur ai ka hyrë.
Ndërkohë, nga informacionet që "Fiksi" disponon, aktualisht në këtë pozicion pune nuk është emëruar apo komanduar askush tjetër, kështu vendi i punonjësit të morgut është bosh prej 1 muaji./tch

Lajmet e fundit nga