LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Marrëveshja skandaloze/ Qeveria shqiptare i transferon Greqisë ujin e Syrit të Kaltër?

21 Qershor 2022, 11:08, Denoncim CNA
Marrëveshja skandaloze/ Qeveria shqiptare i transferon Greqisë ujin e
Foto ilustruese

Deputetja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa, ka hedhur akuza të forta sot ndaj Qeverisë.

Në një postim në rrjetet sociale, Zhupa shkruan se “Të transferojnë ujin e burimit nëntokësor të Syrit të Kaltër në Greqi, kjo mund të jetë papërgjegjshmëria dhe çmenduria e radhës e Qeverisë Rama!

Sipas Zhupës, një lajm i tillë është bërë i ditur nga media greke ERT NEWS, sipas së cilës po përgatitet një marrëveshje mes Greqisë dhe Shqipërisë për të ndërhyrë te Syri i Kaltër në Sarandë dhe për t’ia transferuar ujin e kulluar të burimit nëntokësor Greqisë.

Media greke ERT NEWS tregon se po përgatitet një marrëveshje mes Greqisë dhe Shqipërisë për të ndërhyrë te Syri i Kaltër në Sarandë dhe për t’ia transferuar ujin e kulluar të burimit nëntokësor Greqisë.

Kryetari i Bashkisë së Korfuzit të Veriut, George Machimaris ka ngritur sërish çështjen e transferimit të ujit nga Shqipëria: “Me ndjenjën e përgjegjshmërisë ndaj shoqërisë sonë, ndaj vizitorëve tanë, ne i jemi nënshtruar një propozimi/memorandumi teknik për furnizimin me ujë me transferim burimi nga SYRI I KALTËR i Shqipërisë fqinje, duke marrë në konsideratë dhe shfrytëzuar përvojën e tubacionit nëndetësor që lidh ujësjellësin e Aeginës me EYDAP në Salaminë, përvojën e akumuluar të pushtetit vendor dhe studime ekzistuese si ai i Politeknikut (1991).”

Syri i Kaltër është park natyror dhe ka statusin zonë e mbrojtur nga viti 2002. Punimet, tubacionet, ndërhyrjet do ishin kategorisht të ndaluara dhe në dëm të kësaj pasurie kulturore.

Saranda, Delvina, qytetet e tjera vuajnë nga mungesa e ujit të pijshëm por ska shkuar kurrë ndërmend një ndërhyrje e tillë e paligjshme në Syrin e Kaltër.

Si mund të mendohej që kjo ndërhyrje e paligjshme të bëhej për të furnizuar Greqinë?!”-shkruan Zhupa./CNA.al

Marrëveshja skandaloze/ Qeveria shqiptare i transferon Greqisë ujin e

Marrëveshja skandaloze/ Qeveria shqiptare i transferon Greqisë ujin e

 

Lajmet e fundit nga