LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zërat për përjashtim nga Partia Socialiste Evropiane/ Përgënjeshtron Rama

9 Nëntor 2023, 15:49, Aktualitet CNA
Zërat për përjashtim nga Partia Socialiste Evropiane/
Kryeministri, Edi Rama

Kryeministri, Edi Rama ka reaguar për përhapjen e lajmit se, ai është përjashtuar nga Partia Socialiste Evropiane.

Ai thotë se lajmi u mohua nga vetë miqtë e PD-së italiane. Sipas Ramës të njëjtën gjë thonë shumë PD-të e së djathtës shqiptare që po luftojnë për të drejtën e të njëjtit emër pas ndarjeve të mëvonshme.

Gjithashtu Rama bëri me dije se nuk do të jetë pjesë në Samitin e PSE në Malaga sepse do të jetë në Forumin e Paqes në Paris.

“Në gazeta u përhap lajmi se miqtë e PD-së italiane donin të më përjashtonin nga Partia Socialiste Evropiane dhe më pas ata vetë e mohuan me njëfarë vonese, por duke nënvizuar se marrëveshja që bëri Shqipëria me qeverinë italiane është e gabuar në të gjitha pikat. Këndvështrimi - pikërisht të njëjtën gjë thonë shumë PD-të e së djathtës shqiptare që po luftojnë për të drejtën e të njëjtit emër pas ndarjeve të mëvonshme.

Sigurisht që do të më mungojë aftësia për të parë këndvështrimet e shumta të të gjitha këtyre PD-ve, por në respekt të plotë të PD-së italiane do të doja të përsërisja këndvështrimin tim të vetëm: Përpjekja për të ndihmuar Italinë në këtë situatë, ku askush në Evropë, duket se ka një zgjidhje që mund të ndahet nga të gjithë, ndoshta nuk është më e mira, por sigurisht është minimumi që Shqipëria duhet dhe mund të bëjë! Nëse kjo nuk është në të majtë në Itali, s'ka rëndësi, duket se nuk është as në të djathtë në Shqipëri. Ndoshta është thjesht e drejtë.

(Më vjen keq që nuk mund të takohem me miqtë e mi italianë në Samitin e PSE në Malaga, sepse jam në Forumin e Paqes në Paris, por shpresoj që diskutimi mbi çështjen gjithnjë e më të mprehtë të emigracionit do të nxjerrë në pah përgjigje e mirë, konkrete dhe e përbashkët që 'Evropa e pret prej shumë vitesh tani)”, shkruan Rama në platformën X.

Lajmet e fundit nga