LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SPAK nis verifikim pasuror për kryebashkiakun e Kamzës dhe Jorgo Goron

9 Nëntor 2023, 15:19, Aktualitet CNA
SPAK nis verifikim pasuror për kryebashkiakun e Kamzës dhe Jorgo Goron
Raikp Suli

Prokuroria e Posaçme ka nisur verifikim pasuror për kryebashkiakun e Kazmës, Rakip Sulin dhe kryebashkiakun në detyrë Jorgo Goron.

Sipas gazetares Anila Hoxha, po kryhet verifikim pasuror pasi është regjistruar procedim penal për dyshimet e shkeljes së barazisë në tenderë.

Suli akuzohet për veprat penale “Ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, “Shpërdorim detyre”, “Shkelje e barazisë së pjesëmarrësve në tenderë apo ankande publike” dhe “Korrupsion pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”.

Deri më tani në Prokurorinë Speciale janë thirrur edhe 4 zyrtarë. Pas hetimeve rezultoi se ka disa raste abuzimesh me dëmshpërblimet e fondit të rindërtimit me praktikat e Ds1 Ds2 Ds3 Ds4 Ds./ CNA

Lajmet e fundit nga