LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Paguante dritat e qytetarëve në këmbim të votave/ Caktohet data për seancën ndaj Edison Memollës

9 Nëntor 2023, 14:31, Aktualitet CNA

Paguante dritat e qytetarëve në këmbim të votave/ Caktohet

Kryebashkiaku i Rrogozhinës, Edison Memolla, do të paraqitet në Gjykatën e Posaçme më 15 nëntor.

Mësohet se seanca për Memollën do të zhvillohet në 09:30.

Ndaj kryebashkiakut socialist rëndon akuza e "korrupsionit aktiv" në zgjedhje.

Ai akuzohet se paguante faturat e energjisë elektrike të qytetarëve në këmbim të votave.

Nga përgjimet ka dalë se elektricistët kishin shkuar në shtëpinë e një zonje për të prerë dritat, pasi ajo kishte disa muaj pa paguar dhe kjo e fundit i ka kërkuar ndihmë kryebashkiakut Memolla.

Gjatë bisedës telefonike kryebashkiaku i ka kërkuar të bisedojë me elektricistin të cilin e porositi të mos ia presë dritat sa të kalojë edhe muaji i zgjedhjeve.

Memolla është shprehur i gatshëm ta paguajë ai faturën e muajit, por pasi elektricisti i ka thënë se zonja kishte 5 muaj pa paguar, kryebashkiaku ka thënë se do të komunikojë me shefin e tij./ CNA

Lajmet e fundit nga