Plazhi i Potamit të quhet “Sirena Jonada”/ Nis firmosja e peticionit, pas iniciativës së qytetarëve

5 Gusht 2022, 09:08, Aktualitet CNA

Plazhi i Potamit të quhet “Sirena Jonada”/ Nis firmosja e

Ngjarja e rëndë e dy gushtit që ndodhi në plazhin e Potamit në Himarë, tronditi mbarë opinionin publik.

Një ditë më parë u organizua një protestë, fillimisht para Ministrisë së Brendshme dhe më pas te Kryeministria, ku u ndezën dhe qinrinj.

Ndërkohë, qytetarët kanë ndërmarrë një nismë tjetër, duke hapur një peticion që plazhi i Potamit të quhet “Sirena Jonada”.

Kjo nismë simbolike ka për qëllim kujtimin e përjetshëm të vogëlushes që iu mor jeta në plazhin e bukut të Jugut.

Peticioni ka nisur të firmoset nga qytetarë të ndryshëm dhe nëse jepet leja nga Bashkia e Himarës, mund të ndodhë ndryshimi i emrit.

Skulptori, autor i veprave të ndryshme, Adrian Pepa, është i gatshëm të bëjë skulpturën që do t'i përkojë emrit të ri të plazhit, nëse merr jetë dhe ligjërohet kjo iniciativë./CNA.al

https://bit.ly/3miy774

Lajmet e fundit nga