LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Organizata e Inteligjencës e IRGC-së, sulmoi Shqipërinë/ Zbardhen identitetet dhe pamjet e hakerave iranianë

12 Shtator 2022, 15:15, Aktualitet CNA

Organizata e Inteligjencës e IRGC-së, sulmoi Shqipërinë/

Sulme të njëpasnjëshme kibernetike nga Irani kundrejt vendit tonë janë regjistruar kohët e fundit, që nga muaji korrik e këtej.

Sulmi më i fundit kishte lidhje me sistemin TIMS dhe kamerat e sigurisë në pikat kufutare.

Media iraniane “Iranintl” ka zbuluar identitetet e hakerave dhe pamjet e tyre.

Sipas së njëjtës media, ata janë Hamid Reza Lashgaria, Mohammad Hossein Shirinkar, Mohammad Bagher Shirinkar, Medi Hashemi Taghraljardi dhe Fatima Zahra Farrokh.

Organizata e Inteligjencës e IRGC-së, sulmoi Shqipërinë/
Mohammad Bagher Shirinkar

Mohammad Bagher Shirinkar

Për këtë sulm kibernetik nën emrin e projektit “Sayad” është kompania iraniane “Iliant Gostar” nën komandën e Mohammad Baqer Shirinkar.

 

Organizata e Inteligjencës e IRGC-së, sulmoi Shqipërinë/
Mohammad Hossein Shirinkar,

 

Një nga aktorët kryesorë të këtij grupi është edhe vëllai i tij, Mohammad Hossein Shirinkar. Ai u prezantua nga kreu i Inspektimit të Mbrojtjes së Informacionit të IRGC-së.

 

Organizata e Inteligjencës e IRGC-së, sulmoi Shqipërinë/
Mehdi Hashemi Taghraljardi

 

Mehdi Hashemi Taghraljardi, dhëndri i këtyre të dyve, është në listën e sanksioneve amerikane, është CEO dhe anëtar i bordit të drejtorëve të kompanisë Iraniane “Iliant Gostar”.

 

Organizata e Inteligjencës e IRGC-së, sulmoi Shqipërinë/
Hamidreza Lashgarian

 

Gjithashtua ai është Komandanti i Elektronikës Kibernetike të IRGC-së dhe është përgjegjës për sulmet kibernetike të IRGC-së.

Organizata e Inteligjencës e IRGC-së, sulmoi Shqipërinë/
Fatima Zahra Farrokh

Celula e quajtur Ekipi i Inteligjencës 13 është një nëngrup brenda njësisë së IRGC-së Shahid Kaveh, nën një individ të quajtur Hamid Reza Lashgarian./CNA.al

Lajmet e fundit nga