LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sali Berisha: Vepra e Azem Hajdarit është më e gjallë se kurrë!

12 Shtator 2022, 12:34, Aktualitet CNA

Sali Berisha: Vepra e Azem Hajdarit është më e gjallë se

Kreu i PD-së, Sali Berisha, ka shkuar për të përkujtuar sot ditën e rënies së Azem Hajdarit, i cili u vra si sot 24 vite më parë.

Berisha shprehet se ai i përulet veprës së Azem Hajdarit, por se vepra e tij sot është më e gjallë se kurrë.

“Azem Hajdari hyri në historinë e kombi tonë si shqiptari që me një grup të guximshëm studentësh bënë më shumë se kushdo tjetër për lirinë e Shqipërisë dhe shqiptarëve. Në dhjetorin ’90, Shqipëria kishte mbetur vendi i vetëm ish-komunist në Europë nën diktaturën staliniste 46-vjeçare dhe në monizmin e plotë.

Sakrificat e tyre më të jashtëzakonshme për liri dijnitet njerëzor dhe kombëtar u ndeshën me shtypjen më të egër. Çdo akt kundërshtie ndaj regjimit apo dissidence, ishte i barabartë me hapjen e dyerve të burgut apo mihjen e varrit për shkak të intolerancës totale të regjimit.

Në këto rrethana, Azem Hajdari guxoi të dalë në një protesët të fuqishme me studentët, të vihet në një mënyrë epike në krye të kësaj lëvizje, e cila në një hark kohor solli gjunjëzimin e regjimit dhe vendosjen e pluralizmit politik në Shqipëri.


Me këtë akt, Azem Hajdari dhe bashkëluftëtarët e tij, ndanë epokat, atë të monizmit nga pluralizmit, sistemin diktatorial nga sistemi i vlerave.
Për këtë akt, Azem Hajdari u ekzekutua me 12 shtator të vitit 1998 nga përfaqësues kriminelë, vrasës me uniformë, kapitenë, kolonelë apo nënkolonelë të regjimit.
Por ai është dhe mbetet frymëzim i madh për shqiptarët. Mbetet i përjetshëm me veprën e tij.
Sot, Azem Hajdari me mesazhin e tij është më i gjallë se kurrë. Sot, ne vendosëm ato kurora aty ku ranë Azem Hajdari dhe sivëllai i tij Besim Çera, për t’i nderuar ata, por i vendosëm në kushtet e një monizmi të plotë”, tha Berisha.

Sakaq, Berisha ka vijuar më tej duke thënë se vendi sot ka rënë në një monizëm edhe më të keq sesa ai që mposhtëm në kohën e Enverit.

“U bëj thirrje shqiptarëve, të përmbushim misionin tonë, sic e përmbushën Azem hajdari dhe studentët në vitet '90. I përjetshëm qoftë kujtimi i Azem Hajdarit dhe sivëllaut të tij Besim Çerja.”/CNA.al

Lajmet e fundit nga