LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Homazhe për Azem Hajdarin/ Meta, "i shqetësuar" për demokracinë

12 Shtator 2022, 14:21, Aktualitet CNA
Homazhe për Azem Hajdarin/ Meta, "i shqetësuar" për
Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka marrë pjesë në homazhet në nder të Azem Hajdarit.

Në një deklaratë për mediat, Meta tha se duhet vendosur siguria e sovranit dhe kjo bëhet duke protestuar.

Duke frymëzuar shpresë dhe besim në atë përmbysje që ndodhi falë protestës dhe qëndresës së studentëve por edhe qytetarëve të tjerë që rrëzuan edhe murin e Tiranës ashtu si më parë ai i Berlinit.

Sot ky nderim për Azem Hajdarin, ka një rëndësi edhe më të madhe sepse si asnjëherë tjetër janë vënë në diskutim arritjet e demokracisë, të drejtave të njeriut dhe të kombit tonë.

Mjafton sot të shohim numrin e nxënësve që janë regjistruar për të kuptuar se nuk ka vetëm sfida ekonomike dhe sociale, por për ekzistencën e kombit tonë.

Ndaj është shpirti i protestës që do të vendosë sigurinë e sovranit dhe të garantojë që sistemi i llogaridhënies të funksionojë për 200 vitet e ardhshme”, tha Meta./ CNA.al

Lajmet e fundit nga