LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ambasadori britanik, thirrje të rinjve shqiptarë/ “Mos u largoni nga vendi, rruga e suksesit nuk varet nga gomonet”

12 Shtator 2022, 12:01, Aktualitet CNA

Ambasadori britanik, thirrje të rinjve shqiptarë/ “Mos u largoni

Ambasadori i Britanisë së Madhe në vendin tonë u ka bërë thirrje të rinjve shqiptarë që të mos largohen nga Shqipëria.

Diplomati britanik bëri me dije se shumë shpejt Britania e Madhe do të financojë një program në Shqipëri për të nxitur mundësitë e punësimit të të rinjve dhe për t’u dhënë atyre aftësitë e tregut të punës.

“Shumë të rinj largohen nga Shqipëria. Këta të rinj shfrytëzohen nga kontrabandistët, ne i nxisim që të ndalojnë. Premtimet e pasurisë së shpejtë janë gënjeshtra pasi do të detyrohen të përfshihen në aktivitet kriminal dhe drogë, por këto kushte do të bëhen edhe shumë të rrezikshme. U bëj thirrje të rinjve që mos të udhëtojnë në mënyrë të jashtëligjshme. Rruga drejt suksesit nuk varet nga gomonet, varet nga arsimi dhe puna e palodhur. Nuk mjafton që të japim argumente intelektuale. Ndaj ne do lançojmë një program për të nxitur mundësitë e punësimit të të rinjve që t’u japim aftësitë që kërkon tregu i punës”, tha Alastair King-Smith në Kongresin Kombëtar të Arsimit në Tiranë./CNA.al

Lajmet e fundit nga