LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Liria e shtypit dhe lufta kundër korrupsionit/ Ambasada holandeze zhvillon samitin e demokracisë

30 Mars 2023, 14:19, Aktualitet CNA
Liria e shtypit dhe lufta kundër korrupsionit/ Ambasada holandeze zhvillon
Ambasada e Holandës në Shqipëri

Ambasada e Holandës në Shqipëri në bashkëpunim me SHBA-në organizon një aktivitet me qëllim kryesor lirinë  e shtypit dhe luftën kundër korrupsionit.

Aktiviteti, sipas ambasadës, po ndodh në një moment ku mediat në Shqipëri ndodhen nën kërcënim dhe do të zhvillohet pikërisht për ndërtimin e modeleve të financimit dhe qëndruershmërisë së mediave.  

Holanda po bashkëorganizon #summitfordemocracy së bashku me SHBA-në.

Ky aktivitet synon të ndërmarrë veprime konkrete në fushën e lirisë së shtypit dhe luftimit të korrupsionit.

Në momentet vendimtare ku media në #shqipëri ka qenë nën kërcënime, është e rëndësishme të theksohet se ndërtimi i modeleve të financimit, standardeve të industrisë dhe politikave publike për të mbështetur qëndrueshmërinë e mediave është thelbësore”, shkruhet në njoftimin e amabasadës./CNA.al

Lajmet e fundit nga