LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kompensohen nga Qeveria, por rrisin çmimin e biletës/ Linja Tiranë-Durrës, dyshime për evazion fiskal

27 Qershor 2022, 09:19, Aktualitet CNA
Kompensohen nga Qeveria, por rrisin çmimin e biletës/ Linja
Foto ilustruese

Me 13 prill 2022, Qeveria miratoi projektvendimin, i cili i hapte rrugën kompensimit të kompanive të transportit publik me 100 lekë për litër nafte, në mënyrë që të mbrohen qytetarët nga rritja e çmimit të biletës.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, deklaroi pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave, se vendimi për kompensimin e këtyre kompanive është pjesë e paketës antikrizë të hartuar nga qeveria për të mbështetur qytetarët dhe biznesin.

“Përmes këtij vendimi i kemi dhënë rrugë hapjes së mënyrës së kalkulimit për të gjitha njësitë që janë në këtë process për tre muaj, mars-maj. 98% e transportit në Shqipëri kryhet përmes rrugës dhe po mundohemi të ruajmë çmimin e biletës që mos të ketë një ndryshim”, deklaroi Balluku.

Por ky projektvendim po shkelet nga kompanitë e transporteve.

Linjat Tiranë–Durrës dhe anasjelltas, e kanë rritur çmimin e biletës me 300 lekë të vjetër më shumë, pavarësisht se kompensohen.

Nga 1500 lekë të vjetër qytetarëve që një ditë më parë u janë kërkuar 1800 lekë të vjetër.

Ndërkohë që pasagjerët nuk pajisen me biletë transporti, gjë që ngre dyshime për evazion fiskal dhe që konfirmohet edhe nga Tatim-Taksat./CNA.al

Lajmet e fundit nga