LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Startojnë zgjedhjet e reja në PS/ Rama: Nuk do të lëmë asnjë kryetar të politizuar

16 Maj 2022, 17:17, Aktualitet CNA

Startojnë zgjedhjet e reja në strukturat e Partisë Socialiste.

Kryeministri Edi Rama ka folur sot në takimin e Këshillit koordinues të qarkut Tiranë:

?E startojmë këtë proces me qarkun kordinues të Qarkut të Tiranës, për të adresuar disa fjalë.

Është një process i cili është përmbajtësisht i ri, dhe është e domosdoshme të bëjmë përpjekjen që askush të mos ketë ndrojë të përfshihet për shkak të paragjykimit për shkak se procesi mund të mos jetë tërësish i hapur dhe konkurrues.

Kemi pasur në të kaluarën më shumë se një rast kur proceset kanë degraduar në riciklimin e së njëjtës gjë.

Në kongresin e partisë në morëm një vendim që të fillojmë procesin me zgjedhjen e kryetarëve në 62 bashkitë dhe më pas në të gjitha njësitë administrative për ta pasur këtë si fazën e parë dhe për të shkuar pastaj në të gjitha organizatat ku zgjedhjet nuk janë zhvilluar.

Aryseja themelore për ta zhvilluar këtë process nuk është thjesht e natyrës organizative. E kemi bërë këtë diskutim shpesh me njëri-tjetrin dhe mbase unë bie edhe një herë në përsëritje, por për mua është një shqetësim që duhet adresuar në të gjithë territorin sepse nuk duhet lënë në asnjë mënyrë që kryetarët e partisë në territor të jenë persona të papolitizuar ashtu si duhet.

Lajmet e fundit nga