LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Muçaj u arrestua për aferën e inceneratorit të Fierit/ Emërohet administratorja e re e Albpetrolit 

5 Prill 2022, 07:47, Aktualitet CNA

Pas arrestimit të ish-drejtuesit të Albpetrol, Florjan Muçaj, mësohet se drejtimin e ka marrë Alketa Hila.

Hila është emëruar Administratore e Albpetrol në Fier.

Pozicioni i Alketa Hilës në drejtimin e Albpetrol është i përkohshëm deri në zgjedhjen e drejtuesit nga bordi i kompanisë dhe Ministria e Infrastrukturës.

Kujtojmë këtu se Muçaj, u arrestua pak ditë më parë nga SPAK pas një hetimi në lidhje me aferën e inceneratorit të Fierit.

Pak ditë më parë SPAK ekzekutoi 9 urdhër arrestet e lëshuara për hetimin që lidhet me inceneratorin e Fierit. Ndërkohë u lëshuan edhe 5 urdhër-arreste të reja për dosjen e inceneratorit të Elbasanit. Nga 9 urdhër arrestet, 7 ishin masa sigurie ‘arrest me burg’ dhe 2 në arrest shtëpie. Lefter Koka, ish-ministri i Mjedisit, dhe Klodian Zoto, pronari i kompanisë që administron Inceneratorin e Fierit, kanë marrë masën e dytë ?arrest me burg?, ndërkohë që 7 të tjerë akuzohen zyrtarisht nga Prokuroria për korrupsion dhe shpërdorim detyre.

Lajmet e fundit nga