LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Luca ngre rrogat e punonjësve/ Asistenca sociale gabim, mesazhi i fortë për qeverinë

4 Prill 2022, 14:46, Aktualitet CNA

Biznesmeni Gjergj Luca, në një kohë kur kriza e rritjeve të çmimeve të naftës dhe produkteve bazë të shportës ka prekur ekonomitë familjare, ka marrë vendimin për t?i ardhur në ndihmë punonjësve të fabrikave të tij.

Ai u shpreh se pavarësisht barrës që do t?i duhet të mbajë ?Rozafës?, ka marrë vendimin tu qendrojë pranë punonjësve.

?Është rritur gazi e nafta. Nëpërmjet nënprodukteve të naftës bëhen dorezat që përdorni ju nga 2 -3 palë në ditë. Bëhen edhe ambalazhet plastike. Duke u ngritur këto është rritur edhe transporti e çmimet e lëndëve të para, pasi anijet tona ashtu si në të gjithë Europën punojnë me naftë. Kjo ka bërë që të gjitha çmimet e të gjitha prokteve që ne nxjerrim të jenë rritur shumë. Klientët tanë në të gjithë Europën kërkojnë uljen e çmimeve me arsyetimin se çmimet janë rritur në një periudhë krize?, tha ai, teksa sqaroi se rritja e rrogave do të bëhet në normën 8 përqind.

Luca ka kërkuar që punonjëset të cilat paguajnë taksat, të kërkojnë të drejtat e tyre, kërkesë kjo që vjen pas faktit që sipas biznesmenit, me taksat e paguara nga gratë që punojnë, asistohen nga shteti ato që ?parazitojnë? në shtëpi.

?Me rrogat që merni ju paguani taksat. Unë kam një problem me politikeën e asistencës sociale. Pse ju që punoni prodhoni paguani taksta dhe rrini 28 ditë në punë duhet të paguani edhe taksa, ndërsa komshiet tuaja parazite me asistencë sociale kërkojnë para nga shteti për kompesiomin e faturës së energjisë, kërkojnë lekë nga shteti për të çuar fëmijët në shkolla e universitete. Këto probleme duhet të ngrihen. Ju duhet të ngriheni në këmbë. Ndonjë ditë do të organizohemi me punëtorët edhe të ndoshta 10 fabrikave të tjera e të dalim, përpara Kryeministrisë e të kërkojmë ndërrim të politikave të asistencës soçiale. Është e turpshme që nga duart e taksat tuaja paguhen ato që rrinë nëpër shtëpi. Çoni zërin sepse jeni nën fëmijësh, mbani familjet dhe ato që rrijnë në shtëpi tallen?, ka deklaruar ai./ CNA.al

Lajmet e fundit nga