LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Andi Bushati: 2 arsyet pse Ramës s’i intereson Basha president

4 Prill 2022, 18:30, Aktualitet CNA

Analisti, Andi Bushati thotë se ka dy arsye kryesore pse kryeministri Edi Rama nuk do të zgjidhte ish-kreun e PD, Lulzim Basha si president.

Sipas tij, Rama i ka votat për të zgjedhur presidentin dhe nuk ka nevojë të konsensusin e opozitës.

Së dyti, sipas Bushatit, kreut të PS i intereson që të vazhdojë përçarja e opozitës.

?Basha president nuk ndodh për dy arsye. E para sepse Rama do një kukull të veten përderisa i ka votat. Ramës nuk intereson fabula e Bashës president pasi kërkon ë PD të mbetet e përçarë?, tha analisti.

Ndërsa Baton Haxhiu thotë se praktikisht Basha nuk mund të jetë president edhe pse teorikisht këtë detyrë mund ta kryente shumë mirë.

?Basha si njeri i qetë dhe burokrat në trajtimin e çështjes do të ishte një president i mirë. Por çdo votë e demokratëve pastaj do të shkonte në favor të Berishës?, tha ai.

Sipas Haxhiut, nga pikëpamja kushtetuese duhet një president krenar dhe që e do Shqipërinë./euronews

Lajmet e fundit nga