LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Yuri Kim i shkon në zyrë Lindita Nikollës/ Zbardhen detajet nga takimi

4 Prill 2022, 16:05, Aktualitet CNA

Ambasadorja e SHBA Yuri Kim ka zhvilluar një takim me kryeparlamentaren Lindita Nikolla.

Kim në një postim në rrjetin social Twitter ka nxjerrë më shumë detaje nga ky takim, ku ka vlerësuar rolin e Kuvendit të Shqipërisë në fuqizimin e shtetit të së drejtës, konsolidimin e institucioneve demokratike dhe luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

?Parlamenti është një institucion thelbësor i demokracisë. Ne e vlerësojmë kryetaren Lindita Nikolla.

Udhëheqja e saj në mundësimin e debatit dhe diskutimit të rregullt nga deputetët në emër të qytetarëve, duke demonstruar se askush nuk është mbi ligjin dhe forcimin e lidhjeve ndërmjet SHBA e Shqipërisë dhe institucioneve demokratike.

Ne përshëndesim mbështetjen e Parlamentit për drejtësinë dhe reformat e tjera të nevojshme që Shqipëria të bashkohet në BE; kundërshtimi ndaj luftës së paprovokuar dhe të pajustifikueshme të #Rusisë në #Ukrainë; dhe bashkëpunim të fortë me SHBA për të rritur demokracinë, mbrojtjen dhe lidhjet e biznesit, veçanërisht kur ne festojmë 100 vjet së bashku?, shkruan Kim./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga