LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mori statusin “pentito” dhe u dorëzua/ Flet avokati i Alqi Bllakos, ja përpjekjet e SPAK

4 Prill 2022, 19:29, Aktualitet CNA

Ish deputeti i PS Alqi Bllako është arrestuar në datën 1 prill, pas pesë ditësh arrati.

Ashtu siç CNA.al ka raportuar më përpara, Bllako, ka pranuar të dorëzohet në orët e para të mëngjesit në Drejtorinë e Policisë vendore, në Tiranë,  pasi më parë ka siguruar statusin e dëshmitarit të mbrojtur të akuzës.

Pra ai është dorëzuar pasi ka marrë statusin e të pendurit për t?u rrëfyer mbi aferën e rëndë kriminale që ka ndodhur me inceneratorët.

Tashmë Bllako është një pentito në duar të drejtësisë.

Të njëjtën gjë tha edhe avokati i tij Sokol Hazizaj, i cili në një intervistë për emisionin Now me Erla Mëhillin në Euronews, u shpreh se SPAK ka shfaqur përpjekje për ta kthyer Bllakon në bashkëpunëtor të drejtësisë. Kjo tha avokati është një procedurë standarde e drejtësisë, por në rastin e ish-deputetit vjen edhe për shkak se ?vullneti i Bllakos është i qartë për të marrë pafajësinë pasi realisht ndihet i tillë?.

Avokati i ish-deputetit të PS tha se ka një paqartësi në kërkesën e SPAK dhe gjykatës për arrestimin e Bllakos.

Sipas tij, akuza është për korrupsion dhe shpërdorim detyre si funksionarë i shtetit, në jnë kohë kur nuk ka pasur janë pozitë të tillë.

?Alqi Bllako nuk ka qenë funksionarë i lartë publik në momentin që ka qenë Sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Mjedisit. Në ligjin e Nëpunësit Civil dhe ligjin për rregullimin e pagave, Sekretari i Përgjithshëm nuk përbën funksionarë të lartë publik?, tha Hazizaj.

Sipas tij, Bllako në detyrën e funksionarit në Ministrinë e Mjedisit ka kryer akte në përputhje me ligjin e nëpunësit civil.

?Aktet e Alqi Bllakos janë vetëm vijë përcjellëse e Ministrisë së Mjedisit?, tha avokati.

Për punësimin e babait të Bllakos, në një kompani që ka punuar për ndërtimin e inceneratorit të Fierit, Hazizaj tha se ka punësimi ka ndodhur para se Bllako të ishte Sekretar i Përgjithshëm në Ministrinë e Mjedisit./CNA.al

Alqi Bllako u dorëzua pasi mori statusin ?pentito?

Alqi Bllako, një “pentito” që i duhet Shqipërisë

Lajmet e fundit nga