LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ilir Meta fiton/ Gjykata Kushtetuese rrëzon Ramën dhe Bashën

16 Shkurt 2022, 22:34, Politikë CNA

Presidenti Ilir Meta ka fituar në Gjykatën Kushtetuese.

Kjo e fundit ka marrë vendimin për nismën e kryeministrit Edi Rama lidhur me shkarkimin e presidentit Ilir Meta.

Përmes një njoftimi në faqen zyrtare të Gjykatës Kushtetuese bën me dije se trupi gjykues ka vendosur të mos e shkarkojë Ilir Metën si President i Republikës.

Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë, bazuar në nenet 90, pika 2 dhe 131, pika 1, shkronja ?dh?, të Kushtetutës, si dhe nenin 63, pika 2, të ligjit nr. 8577, datë 10.02.2000 ?Për organizimin dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Shqipërisë? të ndryshuar,

VENDOSI:

– Shfuqizimin e vendimit nr. 55/2021, datë 09.06.2021 të Kuvendit të Shqipërisë ?Për shkarkimin e Presidentit të Republikës së Shqipërisë për shkelje të rënda të Kushtetutës?.

Vendimi përfundimtar do të shpallet i arsyetuar brenda afateve ligjore të parashikuara nga ligji nr. 8577, datë 10.02.2000 ?Për organizimin dhe funksionimin e Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Shqipërisë?, i ndryshuar dhe nga Rregullorja për procedurat gjyqësore të Gjykatës Kushtetuese“, thuhet në vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

Me këtë vendim, Kushtetuesja rrëzoi Ramën dhe Bashën, të cilët përmes bashkëqeverisjes së tyre kërkonin shkarkimin e Metës./CNA.al

Lajmet e fundit nga